© Vlaams Parlement
13 mei 2026

Vlaams Belang wil groenestroomcertificaten uit energiefactuur halen

Vlaams Belang wil de kosten voor groenestroomcertificaten structureel uit de energiefactuur halen en overhevelen naar de Vlaamse begroting. Die maatregel zou huishoudens jaarlijks ongeveer 50 euro besparen.

Door de oorlog in Iran stijgt de energiefactuur van veel Vlaamse gezinnen en ondernemingen. Filip Brusselmans, Dries Devillé, Adeline Blancquaert, Michiel Awouters en Chris Janssens van Vlaams Belang stellen dat de Vlaamse Regering tot nu toe geen doortastend antwoord biedt op de nieuwste energiecrisis. ‘Ministerraad na ministerraad bleef een akkoord over concrete steunmaatregelen uit, terwijl de nood aan verlichting groot is’, schrijven ze in de toelichting bij hun voorstel.

Samenstelling van factuur
De volksvertegenwoordigers wijzen erop dat voor aardgas, waarop ongeveer 70 procent van de Vlaamse huishoudens is aangesloten, de eigenlijke energiekosten slechts 58 procent van de factuur uitmaken. Voor elektriciteit bedraagt dit zelfs maar 44 procent. Netkosten van 36 procent, heffingen van 14 procent en btw van 6 procent vormen de rest van de elektriciteitsfactuur. De groenestroomcertificaten maken deel uit van die netkosten en worden via de openbaredienstverplichtingen doorgerekend aan de verbruiker.

De kosten voor groenestroomcertificaten vloeien voort uit de decretale verplichting voor elektriciteitsleveranciers om jaarlijks een bepaald aantal certificaten voor te leggen, overeenkomstig het Energiedecreet. Leveranciers die onvoldoende certificaten indienen, zijn onderworpen aan een administratieve boete, waardoor die certificaten een gegarandeerde minimumwaarde krijgen.

Beleidskeuze en transparantie
‘De keuze om de kosten van dat systeem via de openbaredienstverplichtingen in de nettarieven te verwerken en zo door te rekenen aan de eindverbruiker, is een beleidskeuze, gemaakt door vorige regeringen’, schrijven de indieners. Die kosten worden onder toezicht van de Vlaamse Nutsregulator (VNR) in de nettarieven opgenomen en integraal doorgerekend via de energiefactuur, maar kunnen volgens Vlaams Belang via de algemene middelen van de Vlaamse begroting worden gedragen. Dat is ook wat de Vlaamse Nutsregulator zelf bepleit, zo benadrukt de partij, met het oog op een vereenvoudigde factuur en een transparant beleid.

Door de kosten voor groenestroomcertificaten van de openbaredienstverplichtingen naar de algemene middelen van de Vlaamse begroting te verplaatsen, worden die uitgaven – om en nabij 200 miljoen euro – niet alleen democratisch controleerbaar en transparant, maar wordt de energiefactuur ook direct verlaagd. Die correctie komt volgens cijfers van de minister van Energie waar Vlaams Belang aan refereert neer op een besparing van ongeveer 50 euro per jaar per huishouden.

Het voorstel wordt deze week besproken in de Commissie voor Wonen, Toerisme, Energie en Klimaat van het Vlaams Parlement.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.