Na 2 maanden waarbij via de Investeringssubsidie duurzame energie en energiebesparing (ISDE) maandelijks meer dan 40 miljoen euro subsidie werd aangevraagd, is de stormloop op de ISDE-subsidie enigzins gaan liggen in de maand april. Dat 2023 een recordjaar wordt, staat echter wel vast. Na 4 maanden is er al voor 148,8 miljoen euro subsidie aangevraagd en is al een 43 procent van het beschikbare budget vergeven.
Ruim 446 miljoen euro
Als het huidige aanvraagtempo behouden wordt, zou tot en met het einde van het kalenderjaar voor ruim 446 miljoen euro subsidie aangevraagd worden: 393,9 miljoen euro door consumenten en 52,5 miljoen euro door de zakelijke markt. Daarmee zou er een tekort zijn van ruim 100 miljoen euro, daar minister Jetten vooralsnog ‘slechts’ 350 miljoen euro subsidiebudget beschikbaar heeft gesteld.
Afgelopen kalenderjaar moest de minister voor Klimaat en Energie het subsidiebudget ook meermaals ophogen. Half oktober hoogde hij namelijk het subsidiebudget voor de ISDE-regeling met 62 miljoen euro op en eind november met nog eens 35 miljoen euro. Uiteindelijk werd vorig jaar voor 308,5 miljoen euro subsidie aangevraagd. Na 3 maanden staat de teller in 2023 al op 111,4 miljoen euro.
Consumenten: 152 procent meer
Waar in de periode januari-april 2022 door consumenten voor 1,9 miljoen euro subsidie werd aangevraagd voor zonneboilers is dat in de eerste 4 maanden van dit kalenderjaar al 3,3 miljoen euro; een groei van 74 procent. Daarmee is het kalenderjaar voor zonnewarmte extreem goed van start gegaan. Voor warmtepompen is de groei van het aangevraagde subsidiebudget zelfs nog hoger: 205 procent.
Onderstaande grafiek toont de aanvragen van consumenten per techniek voor de eerste 4 maanden van 2023.
Waar vorig jaar in de periode januari-april door consumenten voor isolatie, aansluiting op een warmtenet, warmtepompen, en zonneboilers in totaal 56,6 miljoen euro subsidie werd aangevraagd, was dat in dezelfde periode van dit kalenderjaar 132 procent meer.
Aangevraagde subsidie |
Jan-apr 2022 |
Jan-apr 2023 |
Groei |
Isolatie |
35,4 miljoen euro |
69,2 miljoen euro |
+95 procent |
Warmtepomp |
19,2 miljoen euro |
58,6 miljoen euro |
+205 procent |
Warmtenet |
0,1 miljoen euro |
0,2 miljoen euro |
+100 procent |
Zonneboiler |
1,9 miljoen euro |
3,3 miljoen euro |
+74 procent |
Totaal |
40,0 miljoen euro |
131,1 miljoen euro |
+132 procent |
Onderstaande grafiek toont de stijgende lijn van het geclaimde subsidiebudget door particulieren die, ingegeven door de hoge stroom- en gasprijzen, sinds vorig jaar zomer is ingezet.
Dakisolatie
Net als in het afgelopen kalenderjaar is isolatie veruit de populairste maatregel binnen de ISDE, met dakisolatie als populairste maatregel. De tot op heden 69,2 miljoen euro aangevraagde subsidie voor isolatie is als volgt verdeeld.
Type isolatie |
Geclaimd ISDE-budget |
Dakisolatie |
18,5 miljoen euro |
Spouwmuurisolatie |
13,7 miljoen euro |
HR++-glas |
13,3 miljoen euro |
Vloerisolatie |
9,8 miljoen euro |
Triple glas |
6,8 miljoen euro |
Gevelisolatie |
5,6 miljoen euro |
Bodemisolatie |
1,3 miljoen euro |
Zolder-/vlieringisolatie |
0,2 miljoen euro |
Zakelijke aanvragen: beste maand zonnewarmte
Uit de cijfers met subsidieaanvragen voor de zakelijke markt blijkt dat de maand april de beste maand voor zonnewarmte was met 1,4 miljoen euro aan subsidieaanvragen.
Waar vorig jaar in de periode januari-april door de zakelijke markt in totaal 17,1 miljoen euro subsidie werd aangevraagd, was dat in dezelfde periode van dit kalenderjaar 2 procent meer. Een marginale groei, zeker in vergelijking met de consumentenmarkt. Die groei is bovendien niet afkomstig van warmtepompen, maar enkel van zonneboilers.
Aangevraagde subsidie |
Jan-apr 2023 |
Jan-apr 2023 |
Groei |
Warmtepomp |
15,4 miljoen euro |
15,0 miljoen euro |
-3 procent |
Zonneboiler |
1,7 miljoen euro |
2,5 miljoen euro |
+47 procent |
Totaal |
17,1 miljoen euro |
17,5 miljoen euro |
+2 procent |