
Dit alles blijkt uit een enquête van zonne-energiebedrijf Soly onder 1.620 respondenten.
Spotmarkten
Een dynamisch energiecontract is een contract met flexibele prijzen voor elektriciteit en gas. De prijs is direct gekoppeld aan de prijzen op de groothandelsmarkten van elektriciteit en gas. Op deze spotmarkten wordt vandaag energie verhandeld voor morgen.
Wat consumenten betalen, staat daarmee niet vooraf vast maar is afhankelijk van de prijs op de groothandelsmarkten en het verbruik. Doordat de gebruikers via een app inzicht hebben in de marktprijzen voor stroom en – eventueel – gas hebben ze meer grip op hun energierekening. Zo kunnen ze bijvoorbeeld besparen door een elektrische auto te laden wanneer de stroomprijs laag is. Of de wasmachine en droger niet in de avond, maar juist overdag aan te zetten.
Zendingswerk
Bijna 70 procent van de respondenten geeft aan zich, nog, niet te hebben verdiept in het dynamisch energiecontract. Zo’n 11 procent van de zonnepaneleneigenaren zou volgens het onderzoek van Soly reeds een dynamisch energiecontract overwegen en meer dan 25 procent van de respondenten overweegt serieus om over te stappen op een dynamisch energiecontract.
Milan van der Meulen, oprichter en directeur van Soly, over het onderzoek: ‘Gezien de korte tijd dat het contract voor dynamische energie pas in Nederland op de markt is, is dat op zich bemoedigend. Tegelijkertijd laten deze cijfers zien dat er nog veel zendingswerk nodig is om dit type energiecontract en zijn voordelen meer bekendheid te verschaffen. Door een dynamisch energiecontract wordt de opwek van stroom uit duurzame bronnen meer in balans gebracht met de afname. Zo draagt het bij aan de ontlasting van het energienet. Het is wel discutabel dat de consument zijn zonnepanelen tijdelijk afschakelt om zo te profiteren van negatieve energieprijzen.’
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.