© Greenchoice Integrated
6 juli 2026

‘65 procent zonnepaneelprojecten wordt zonder subsidie gebouwd’

Het aandeel zonnepanelenprojecten dat via de SDE++ wordt gefinancierd, daalt volgens onderzoeksbureau Aurora Energy Research in de komende jaren structureel van de historische 50 procent naar gemiddeld 35 procent.

Aurora heeft in opdracht van het ministerie van Klimaat en Groene Groei onderzoek gedaan naar de benodigde SDE++-budgetten voor de periode 2026 tot en met 2030. Voor zonne-energie is daarbij onderzoek gedaan naar grootschalige zonnepaneelinstallaties – dus geen kleinschalige installaties die onder de salderingsregeling vallen – en dat voor alle soorten opstellingen: op dak, op grond en drijvend op water.

Van helft naar derde
Waar in het verleden ongeveer de helft van de zonnestroomproductie via de SDE++ tot stand kwam, gaan de onderzoekers er voor de toekomst van uit dat gemiddeld nog maar 35 procent van de productie subsidie zal ontvangen. Deze schatting is gebaseerd op een analyse van het ministerie naar de daadwerkelijke bijdrage van de SDE++ aan de zon-pv-productie in de afgelopen jaren.

Het onderzoeksbureau rekent zonnepanelen en wind op land bovendien tot de technieken met de laagste maximale subsidiebehoefte van alle 8 onderzochte categorieën: gemiddeld 36 euro per megawattuur voor zon, tegenover bijvoorbeeld 111 euro voor groen gas en hernieuwbare brandstoffen en 178 euro per ton CO2 voor CO2-afvang en -opslag (ccs). Zonne-energie en wind op land hebben daarmee relatief weinig steun uit de SDE++ nodig in verhouding tot de totale productie die ze leveren.

Kloof met doelstelling blijft
Dat betekent niet dat de sector zonder slag of stoot buiten de subsidieregeling om kan groeien. Van de doelstelling van 22 terawattuur per jaar in 2040 is nu 16 terawattuur per jaar gerealiseerd of in de pijplijn opgenomen, waarvan 13 terawattuur al daadwerkelijk gerealiseerd is.

Er resteert dus nog een kloof van 6 terawattuur per jaar, terwijl van alle nieuwe zon-pv-aanvragen in de SDE++ ook nog eens 10 procent uiteindelijk niet tot een positieve subsidiebeschikking leidt, het laagste uitvalpercentage van alle categorieën. Uiteindelijk wordt naar schatting van Aurora 57 procent van de beschikte zonnestroomcapaciteit ook echt gerealiseerd.

De verwachte daling van het SDE++-aandeel sluit aan bij een ontwikkeling die al langer gaande is. Uit eerder onderzoek van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland bleek al dat de zakelijke markt voor zonnepanelen buiten de SDE++ gestaag groeit, mede dankzij andere regelingen zoals de Energie-investeringsaftrek (EIA).

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.