
De jury koos voor Tibo Energy vanwege de brede toepasbaarheid van hun oplossing en de manier waarop het bedrijf prijssignalen om de 5 minuten omzet naar handelingsperspectief. ‘Door flexibiliteit slim in te zetten, stelt Tibo ondernemers in staat om actief bij te dragen aan het energiesysteem van de toekomst’, aldus de jury in het juryrapport. De ontzorging die Tibo biedt is volgens de jury cruciaal: ondernemers kunnen zich focussen op hun kernactiviteiten, terwijl Tibo zorgt dat ze met hun energie-assets optimaal inspelen op marktontwikkelingen.
Tweede en derde
Currentt verdient de tweede plaats met een prijs van 50.000 euro. De jury oordeelde dat Currentt net als Tibo een grote groep ondernemers in staat stelt om te kunnen blijven ondernemen, ondanks netcongestie. Hun energiemanagementsysteem Currentt Navigator in combinatie met aanvullende diensten als een energiescan, leiden tot datagedreven inzicht in keuzes om het maximale uit aansluitingen te halen en als midden- en kleinbedrijf slim om te gaan met energie.
Op de derde plaats eindigde Groupp Energy met een prijs van 30.000 euro. De jury is ervan overtuigd dat Groupp Energy qua innovatief concept het meest pioniert van alle deelnemers. ‘Honderdduizenden nieuwbouwwoningen energieflexibel ontwerpen, realiseren en aansturen is geen utopie, maar noodzakelijk voor het energiesysteem van de toekomst’, luidt het juryrapport. De derde prijs moet vooral gezien worden als aanmoediging om het idee in de praktijk te brengen en op te schalen aldus de jury.
Publieksprijs voor Qurmit
De publieksprijs van 20.000 euro ging naar Qurmit. Het publiek kon eerder digitaal stemmen en tijdens de Nationale Netcongestiedag meestemmen over de vinding die zij het meest inspirerend vonden. Qurmit ontwikkelt en produceert in Nederland batterijen voor huishoudens en bedrijven. Het bedrijf onderscheidt zich met circulaire gel-loodtechnologie die voor meer dan 95 procent recyclebaar is en een lange levensduur combineert met hoge veiligheid.
Het publiek koos voor Qurmit omdat de QurmitXL een drempel wegneemt waar veel bedrijven tegenaan lopen. Een opslagsysteem installeren betekent meestal een grotere ingreep: een container buiten of een aparte technische ruimte met strenge brandveiligheidsmaatregelen. Het systeem van Qurmit kan veilig binnen geplaatst worden.
Tien kandidaten
De editie van 2026 van de Netcongestie Innovatie Competitie kende 43 inschrijvingen. De jury bracht dat terug tot de 10 meest kansrijke kandidaten. Criteria daarbij waren: de mate van innovatie, de praktische toepasbaarheid, technische haalbaarheid, marktpotentieel, het effect op de netcapaciteit en ondernemerschap.
‘De jury heeft met veel genoegen en interesse kennisgenomen van de ingediende projecten, die een breed scala aan creatieve oplossingen voor de uitdagingen rondom netcongestie tonen, variërend van technische innovaties tot slimme samenwerkingsmodellen’, vertelt de jury in het juryrapport. ‘Het is duidelijk dat er binnen Nederland veel talent en ondernemingszin aanwezig is om het energienet toekomstbestendig te maken.’
De 10 geselecteerde kandidaten waren: Tibo Energy, Currentt, Groupp Energy, Qurmit, Strukton Rail, Withthegrid, Zympler, Skoon Energy, OpenSource Energy en FLASC. Deze bedrijven kwamen samen voor een workshopdag op 23 april waar zij tips en tricks kregen aangereikt om hun inzending zo goed mogelijk bij de jury over het voetlicht te brengen. Het Expertisecentrum Netcongestie zal een belangrijke rol spelen om de oplossingen van de competitie onder de aandacht van ondernemers te brengen.
De mei 2026-editie van Solar & Storage Magazine is uit. Het tijdschrift kent artikelen over Intersolar Europe, dubbele energiebelasting bij thuisbatterijen, recycling van batterijen en het Nationaal EMS Programma.