logo
© OER
© OER
14 oktober 2025

Friesland start verkenning naar zonnepanelen langs A32, A7 en N31

4 Friese gemeenten hebben een intentieverklaring ondertekend om de mogelijkheden voor de opwek van zonne-energie langs de snelwegen A32, A7 en N31 te verkennen. Ze zien kansen op 30 hectare grond.

De samenwerking tussen Leeuwarden, Heerenveen, Weststellingwerf en Smallingerland met Rijkswaterstaat focust op slimme benutting van de rijksgronden.

Beschikbare gronden
Het project maakt deel uit van het landelijke programma Opwek van Energie op Rijksvastgoed (OER). Via dit programma stelt het ministerie van Klimaat en Groene Groei rijksgrond beschikbaar voor energieprojecten.

In het Friese project is ruim 9 hectare grond aangemerkt als kansrijk voor zonne-energieproductie. Daarnaast is er ongeveer 21 hectare die mogelijk kan dienen als ondersteunende ruimte voor landschappelijke inpassing. De precieze mogelijkheden worden verder onderzocht tijdens de verkenningsfase.

Friese Energietafel
‘De verkenning om de onbenutte ruimte langs wegen mogelijk voor duurzame stroomopwek te gebruiken biedt kansen', zegt Evert Stellingwerf, wethouder gemeente Leeuwarden en covoorzitter Friese Energietafel. ‘Bijvoorbeeld om energieprojecten te realiseren met energiecoöperaties, zodat omwonenden kunnen meedelen in de voordelen van energie uit eigen buurt.’

Een belangrijke uitdaging in het project is de beperkte capaciteit op het elektriciteitsnet. In grote delen rondom de snelwegen A32, A7 en N31 is sprake van netcongestie, waardoor directe aansluiting van nieuwe zonneparken op korte termijn niet mogelijk is. Het onderzoek richt zich daarom ook op innovatieve manieren van aansluiten en het zoeken naar alternatieve oplossingen voor het netcongestieprobleem.

Regionale samenwerking
In de gemeenten Waadhoeke en Tytsjerksteradiel blijkt langs de A31 en N31 geen of beperkt kansrijke grond beschikbaar te zijn. Voor Harlingen worden in de toekomst nog gesprekken gevoerd over mogelijkheden die zich daar kunnen voordoen.

Naast de 4 gemeenten en Rijkswaterstaat zijn ook het Rijksvastgoedbedrijf, de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland en netbeheerder Liander bij het project betrokken. Deze partners brengen ieder hun eigen expertise in om de haalbaarheid en impact van zonne-energie langs de snelwegen in kaart te brengen.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten