logo
© Wirestock | Dreamstime.com
© Wirestock | Dreamstime.com
19 september 2025

Timmermans kritisch op premier Schoof over tempo energietransitie

Premier Schoof en Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA zijn tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen gebotst over het missen van de klimaatdoelen door het wisselende overheidsbeleid.

Timmermans benadrukte tijdens het debat nog maar eens dat volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) de kans op het halen van de doelen is gedaald tot slechts 5 procent.

Salderingsregeling
De GroenLinks-PvdA-fractievoorzitter drong aan op concrete stappen om de energietransitie te versnellen. Hij wees op de huidige stagnatie in de markt voor duurzame oplossingen, ondanks technologische verbeteringen. ‘Ik maak me namelijk zorgen over het feit dat, waar de warmtepompen steeds efficiënter en goedkoper worden en waar de zonnepanelen generatie na generatie verbetering laten zien, de markt nu stilstaat omdat consumenten zich afvragen of het nog wel zin heeft, gelet op de salderingsregeling en andere regelingen. Ik denk dat het in ons aller belang is dat we de verduurzaming aanjagen’, aldus Timmermans.

Hoewel het kabinet een stap zet door meer te investeren in wind op zee, vindt Timmermans dit niet voldoende. ‘Ik denk dat het in ons aller belang is dat we de verduurzaming aanjagen’, stelde hij. ‘Dat is in het belang van zowel de industrie als de verduurzaming en van zowel het reduceren van de CO2-uitstoot als in het belang van de huurders.’

Wisselend beleid
Premier Schoof erkende de gedeelde ambities maar verwees naar wat hij ‘de realiteiten van huishoudens en bedrijven’ noemde. ‘We blijven ook zoeken naar manieren om de energietransitie te realiseren’, reageerde hij, waarna hij enkele concrete plannen noemde.

Volgens de premier is de aanpak van netcongestie – de overbelasting van het elektriciteitsnet – bijvoorbeeld van groot belang om de energietransitie weer vlot te trekken. Schoof benadrukte dat de ambitie voor klimaatbeleid onverminderd blijft, maar dat het kabinet zich ‘een beetje naar de realiteit heeft moeten schikken’.

Wisselend overheidsbeleid
In zijn repliek stelde Timmermans dat huishoudens aarzelen over bijvoorbeeld warmtepompen vanwege twijfels over het overheidsbeleid, niet vanwege de economische haalbaarheid. ‘Als je met bedrijven in deze sector praat, dan zeggen ze: wij kunnen ieder huishouden voorrekenen dat het gunstig uitpakt, ook onder de huidige omstandigheden’, betoogde hij.

Volgens Timmermans is het zaak gezamenlijk de angst bij consumenten weg te nemen. Hij kondigde aan dat GroenLinks-PvdA in hun plannen veel meer middelen zullen vrijmaken voor de energietransitie.

Premier Schoof sloot het debat af met de toezegging dat hij, mede namens de minister van Klimaat en Groene Groei, zal bekijken hoe de communicatie over het beleid verduidelijkt kan worden. ‘Ik kan me voorstellen dat zowel bedrijven als burgers nerveus worden van onduidelijkheid over de consistentie van het beleid en wachten met het nemen van beslissingen’, aldus de premier. ‘Laten we nog eens goed bekijken hoe we daarmee om kunnen gaan en hoe we daar in onze communicatie helderheid over kunnen geven.’

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten