logo
© Nationaal Warmtefonds
© Nationaal Warmtefonds
17 oktober 2026

De harde cijfers | ISDE: aangevraagd subsidiebedrag consument bereikt hoogste punt van 2026

Na de augustusdip veert de ISDE in september krachtig terug. Particulieren vroegen voor 39,8 miljoen euro subsidie aan, het hoogste bedrag van 2026. Isolatie en warmtepompen bereikten beide hun jaarpiek.

Na de traditionele augustusdip door de zomervakantie trokken de belangrijkste subsidiecategorieën van de ISDE-regeling gelijktijdig aan. De structurele groei in de subsidieaanvragen van particulieren voor warmtepompen valt daarbij het meest op: van 10,2 miljoen euro in januari groeide die door naar 14,8 miljoen euro in september, een stijging van 45 procent in 9 maanden tijd.

Hoogste maandbedrag 2026
Voor warmtepompen vroegen particulieren in september 14,8 miljoen euro ISDE-subsidie aan, het hoogste maandbedrag van 2026. In vergelijking met de 11 miljoen euro van augustus is dat een stijging van 35 procent, en ook merkbaar hoger dan juni en juli, die met elk 13 miljoen euro eerder al de sterkste maanden van het jaar waren.

Voor isolatie was het septemberbedrag van 24,8 miljoen euro ook een jaarpiek: voor het eerst in 2026 werd de grens van 24 miljoen euro overschreden. Zonneboilers speelden ook in september een marginale rol met 0,1 miljoen euro.

Onderstaande grafiek laat per techniek zien hoeveel subsidie consumenten in 2026 hebben aangevraagd.

Aangevraagde subsidie

Januari–september 2025

Januari–september 2026

Groei

Isolatie

166,5 miljoen euro

199,7 miljoen euro

+20 procent

Warmtepomp

130,7 miljoen euro

106,5 miljoen euro

-19 procent

Zonneboiler

1,3 miljoen euro

0,6 miljoen euro

-54 procent

Totaal

298,7 miljoen euro

306,8 miljoen euro

+3 procent

Het totaalplaatje legt het septemberherstel nog scherper bloot. Met 20.005 aanvragen voor 29.038 apparaten en een aangevraagd bedrag van 39,8 miljoen euro is september de sterkste maand van het lopende subsidiejaar en ligt deze ook boven het maandgemiddelde van 2025 dat op 36 miljoen euro lag. Het maandgemiddelde in 2026 ligt met 34,2 miljoen euro vooralsnog wel lager.

In augustus werden nog 14.934 aanvragen ingediend voor 21.801 apparaten; september bracht 34 procent meer aanvragen, 33 procent meer apparaten en 32 procent meer aangevraagde subsidie. Onderstaande grafiek toont het geclaimde subsidiebudget van particulieren over 2025 en 2026.

Zakelijk trekt ook aan
In de zakelijke markt herstelden de warmtepompaanvragen van het augustusdieptepunt van 1,2 miljoen euro naar 2,1 miljoen euro in september. Daarmee blijft het zakelijke herstel bescheidener dan bij particulieren: het septemberbedrag ligt op het niveau van januari en februari en is ruim de helft lager dan bij de beste maand van dit jaar, juli met 4,1 miljoen euro. Zakelijke aanvragen voor zonneboilers kwamen in september niet voor. De grafiek hieronder toont per techniek hoeveel subsidie zakelijke aanvragers in 2026 hebben aangevraagd.

Aangevraagde subsidie

Januari–september 2025

Januari–september 2026

Groei

Warmtepomp

23,1 miljoen euro

22,2 miljoen euro

-4 procent

Zonneboiler

1,3 miljoen euro

1,0 miljoen euro

-23 procent

Totaal

24,4 miljoen euro

23,2 miljoen euro

-5 procent

In september dienden 315 bedrijven een ISDE-aanvraag in voor 699 apparaten, met een totale subsidiewaarde van 2,1 miljoen euro. Dat is een duidelijke stijging ten opzichte van augustus, toen het om 136 aanvragen voor 467 apparaten en 1,2 miljoen euro ging. Opvallend is dat september met 315 aanvragen meer aanvragen telde dan juli (268), maar met 699 apparaten beduidend minder apparaten per aanvraag: gemiddeld 2,2 tegenover 4,6 in juli. Het zakelijk herstel is daarmee breed wat betreft het aantal aanvragers, maar beperkt in volume.

Meer statistieken over de energieopslag- en zonne-energiemarkt lezen? Lees dan het speciale Solar & Storage Magazine-dossier ‘De harde cijfers’.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten