
De definitieve wijzigingsregelingen voor de Investeringssubsidie duurzame energie en energiebesparing (ISDE) en de Subsidieregeling verduurzaming voor verenigingen van eigenaars (SVVE) verschijnt dit najaar. Dat meldt minister Elanor Boekholt-O’Sullivan van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (D66) in een brief aan de Tweede Kamer over de voortgang van de verduurzaming van de gebouwde omgeving.
Verbeteren en toekomstbestendig maken
De ISDE geeft subsidie voor onder meer isolatie, warmtepompen en zonneboilers. Beide regelingen worden jaarlijks aangepast ‘om de regelingen te verbeteren en toekomstbestendig te maken’.
Bij glasisolatie wordt komend jaar het aantal subsidiecategorieën verkleind om de regeling eenvoudiger te maken. Voor drievoudig glas en vacuümglas met nieuwe kozijnen gaat het subsidiebedrag omlaag van 111 naar 55 euro per vierkante meter, omdat de extra kosten van triple glas volgens het kabinet beter moeten aansluiten bij de extra energiebesparing die het oplevert. Verder staan er kleine technische aanpassingen en verduidelijkingen in het voorstel.
30 procent subsidie
Bij warmtepompen verandert de berekening van de subsidie. Nu kan een warmtepomp met meer vermogen dan een gebouw nodig heeft ongewild een hogere subsidie opleveren, en de wijziging moet dat voorkomen. De nieuwe berekening is gebaseerd op een jaarlijkse kostprijsanalyse. Volgens de voorstellen daalt bovendien het subsidiebedrag per eenheid thermisch vermogen, omdat het gemiddelde subsidiepercentage voor lucht-waterwarmtepompen boven de beoogde 30 procent ligt, en gaat de bonus voor warmtepompen met energielabel A+++ omhoog. De subsidie gaat daarom omlaag van 225 naar 120 euro per kilowatt thermisch vermogen.
Warmtepompen met een koudemiddel met een global warming potential (GWP) hoger dan 150, de maat voor de bijdrage aan opwarming van de aarde, worden bovendien per 1 januari 2028 uitgesloten van de ISDE.
Subsidiebonus van 200 euro
Voor slimme, aanstuurbare warmtepompen komt een subsidiebonus van 200 euro voor warmtepompen die kunnen communiceren via een open communicatieprotocol zoals EEBus, S2 of Matter. Het ministerie wil daarmee problemen op het stroomnet verminderen door stroomverbruik van piekmomenten naar rustiger perioden te verplaatsen. Fabrikanten moeten aantonen dat hun product aan de eisen voldoet. Dat sluit aan bij de aankondiging van juni dat vanaf 2028 alleen slimme warmtepompen nog ISDE-subsidie krijgen.
Een nieuwe technische norm voor slimme warmtepompen is inmiddels afgerond in de vorm van een nationale technische afspraak (NTA).
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.