logo
© Gopher33 | Dreamstime.com
© Gopher33 | Dreamstime.com
7 oktober 2026

Nieuw contract voor daluren populair bij bedrijven, oudere variant blijft juist klein

Het aantal overeenkomsten voor blokstroom, een alternatief transportrecht voor tijdsblokken buiten de piekuren, groeit hard van 41 in 2024 naar 212 in de eerste helft van 2026, terwijl reststroom klein blijft.

Niet alle capaciteit op het elektriciteitsnet wordt op elk moment benut. Alternatieve transportrechten maken het mogelijk die ruimte beter te benutten: klanten krijgen geen continu en volledig transportrecht, maar toegang tot capaciteit onder specifieke voorwaarden, in ruil voor een korting op hun nettarieven. Netbeheerders introduceerden deze contractvormen om bestaande en nieuwe klanten meer mogelijkheden te geven.

Blokstroom wint snel terrein
Er zijn 3 vormen van alternatieve transportrechten. Ten eerste Reststroom: volledig variabel waarbij de netbeheerder uiterlijk een dag van tevoren aangeeft wat beschikbaar is. Ten tweede Blokstroom: tijdsblokgebonden bij regionale netbeheerders, bijvoorbeeld voor opladen wagenparken. Tot slot: tijdsduurgebonden transportrecht, minimaal 85 procent van de uren bij TenneT.

3 alternatieve vormen
Van de 3 vormen van alternatieve transportrechten groeit blokstroom het hardst. Deze vorm geldt voor vooraf vastgelegde tijdsblokken buiten de piekmomenten en wordt alleen door de regionale netbeheerders aangeboden; het opladen van een wagenpark in de nacht is daar een voorbeeld van, maar niet de enige toepassing. Het aantal overeenkomsten steeg dus van 41 in 2024 naar 142 in 2025 en vervolgens naar 212 in de eerste helft van 2026.

Reststroom blijft klein
Reststroom, waarbij de netbeheerder een dag van tevoren laat weten of en hoeveel transportcapaciteit beschikbaar is, blijft een kleine contractvorm: in de eerste helft van 2026 waren er 5 actieve overeenkomsten, tegenover 10 eind 2025. Deze vorm is nog beperkt inzetbaar bij de meeste netbeheerders.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten