
Nederland telt circa 26.000 sportverenigingen, waarvan minstens 33 procent zonnepanelen heeft. Op basis van dat percentage schat sportminister Sterk het aantal geraakte clubs op ‘enkele duizenden’.
6.500 euro per jaar
Uit aanvullend onderzoek van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) onder 34 voetbalclubs blijkt dat 44 procent van de voetbalverenigingen met zonnepanelen een kleinverbruikaansluiting heeft. Alleen die groep ondervindt de gevolgen, want de salderingsregeling geldt uitsluitend voor kleinverbruikers.
De extra kosten bedragen per getroffen vereniging gemiddeld 6.500 euro per jaar, aldus een berekening van Energyc in opdracht van De Groene Club, die aangehaald werd in de Kamervragen van Nicole Moinat en Hidde Heutink.
Zwembaden buiten schot
Niet alle sportverenigingen lopen hetzelfde risico. ‘De salderingsregeling geldt alleen voor kleinverbruikers. Zwembaden en sporthallen hebben meestal een grote aansluiting met een capaciteit groter dan 3×80 ampère voor elektriciteit. Zij vallen dus buiten de huidige regeling. Voor deze binnensportverenigingen verandert er niets’, verduidelijkt de minister.
Het zijn buitensportverenigingen zoals voetbal- en hockeyverenigingen die de zwaarste klap verwachten. ‘Verenigingen met een buitensportaccommodatie kennen een verbruikspiek in de doordeweekse avonduren en in de weekenden. Ook in de zomer, wanneer de zonnepanelen juist veel opwekken, is het verbruik in dat geval laag’, schrijft Sterk. Die beperkte gelijktijdigheid van opwek en verbruik zorgt voor relatief veel teruglevering, die na 2027 minder oplevert.
Geen compensatie
Een specifieke compensatie of overgangsregeling voor de amateursport komt er niet. ‘Nadat een eerder wetsvoorstel om de salderingsregeling vanaf 2025 af te bouwen werd verworpen, koos het toenmalige kabinet Schoof voor beëindiging in één keer per 2027’, licht de minister toe. Eerder vroeg een brede coalitie van maatschappelijke organisaties nog tevergeefs om een compensatieregeling voor kwetsbare groepen, waaronder sportverenigingen.
De minister erkent dat de situatie als onrechtvaardig kan voelen. ‘Ik begrijp dat verenigingen dit als onredelijk kunnen ervaren. Zij hebben geïnvesteerd in verduurzaming, mede door beleid van de rijksoverheid. Tegelijk is de salderingsregeling altijd een tijdelijke stimuleringsmaatregel geweest’, aldus Sterk. Ze benadrukt dat zonnepanelen ook zonder saldering waardevol blijven: ‘De investering in zonnepanelen houdt voor afnemers ook zonder saldering waarde. Verenigingen besparen op de stroom die zij zelf direct gebruiken. Bovendien biedt het merendeel van de nu beschikbare energiecontracten een terugleververgoeding die hoger is dan de bijbehorende terugleverkosten.’
Stopzetting niet uitgesloten
Op de directe Kamervraag of ze kan garanderen dat geen enkele vereniging financieel in de problemen komt of moet stoppen, is het antwoord van minister Sterk klip en klaar: ‘Nee, dat kan ik niet uitsluiten. De financiële positie van een vereniging hangt van veel factoren af.’
Of die hogere energielasten daadwerkelijk doorwerken in contributies, wil ze bewaken via de jaarlijkse contributiemonitor. ‘Ik vind het van belang dat sport en bewegen toegankelijk en betaalbaar blijven. De hoogte van de contributie bepaalt de vereniging echter zelf’, schrijft ze.
Werkgroep einde jaar
Op 1 september stelde minister Sterk de werkgroep financiering bouw en onderhoud sportaccommodaties in. Die brengt in kaart hoe de middelen voor bouw en onderhoud vanaf 2028 kunnen worden ingezet, en betrekt daarbij ook het einde van de salderingsregeling. ‘De werkgroep levert eind van het jaar het resultaat op’, schrijft Sterk.
Ondertussen wacht de sector ook op een reactie van de minister van Klimaat en Groene Groei op concrete voorstellen van het Nationaal Klimaat Platform over de gevolgen van het einde van de salderingsregeling voor sportverenigingen. Die reactie volgt via de afhandeling van motie Klos (D66), voor het einde van dit kalenderjaar.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.