logo
© Dreamstime.com
© Dreamstime.com
8 september 2026

Venray maakte blunder bij weigering zonnepark, maar wint toch vanwege ontbreken participatie

De gemeente Venray heeft bij het weigeren van een omgevingsvergunning voor een zonnepark ten onrechte geen verklaring van geen bedenkingen aangevraagd bij de gemeenteraad. Dat bevestigt de Raad van State.

In 2018 vroeg een initiatiefnemer een omgevingsvergunning aan voor een zonnepark van ongeveer 20 hectare langs de Rijksweg A73 in Smakt, gemeente Venray. Het gemeentecollege weigerde de vergunning in 2021, omdat het project naar zijn oordeel niet paste binnen het gemeentelijke beleidskader voor zonneparken, het Kader Opwekking Duurzame Energie (KODE). Dat kader stelt eisen aan onder meer de omgevingsdialoog, de afstand tot de dorpsrand en de lokale participatie door omwonenden en bedrijven.

Participatie-eis niet geborgd
De rechtbank Limburg oordeelde in maart 2024 dat het college deze weigering niet zelfstandig had mogen uitspreken. Voor projecten waarbij met een omgevingsvergunning van het bestemmingsplan wordt afgeweken en die niet passen binnen het gemeentelijk beleid, is een verklaring van geen bedenkingen (vvgb) van de gemeenteraad vereist. Zonder die verklaring is het college niet bevoegd de aanvraag te weigeren.

De Raad van State bevestigt dit oordeel en verklaart het hoger beroep van de initiatiefnemer ongegrond. De hoogste bestuursrechter gaat ook in op de vraag waarom de aanvraag niet voldoet aan het KODE. Dat kader schrijft voor dat minimaal 10 procent van een zonnepark, gemeten in vermogen of oppervlakte, beschikbaar moet worden gesteld voor lokale participatie door omwonenden, bedrijven en organisaties uit de gemeente. De initiatiefnemer gaf aan bereid te zijn tot lokale participatie, maar had dat niet geborgd. Een bereidheidsverklaring volstaat niet, aldus de Raad van State. Omdat het project al op dit punt niet voldoet aan het KODE, komt de rechter niet toe aan de andere bezwaargronden over de omgevingsdialoog en de afstand tot de dorpsrand.

Beleid juist toegepast
Het argument van de initiatiefnemer dat de gemeente ten onrechte het KODE heeft toegepast in plaats van het beleid dat gold ten tijde van de aanvraag in 2018, verwerpt de Raad van State. Als hoofdregel geldt het beleid dat van kracht is op het moment dat het besluit wordt genomen.

Bijzondere omstandigheden die een afwijking rechtvaardigen, zijn niet aangedragen. Dat de aanvraag in de jaren tussen 2018 en 2021 moest worden aangepast en daarmee hogere kosten met zich meebracht, maakt dat niet anders.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten