logo
© Dmitry Kalinovsky | Dreamstime.com
© Dmitry Kalinovsky | Dreamstime.com
26 augustus 2026

CBS: elektrische auto’s nog altijd privilege van rijkste Nederlanders

Ruim 259.000 volledig elektrische en plug-inhybride auto’s wisselden in 2025 in Nederland van eigenaar. Ruim een kwart daarvan belandde bij de rijkste 10 procent huishoudens. Dat blijkt uit data van het CBS.

In 2025 zijn iets meer dan 1,7 miljoen auto’s in Nederland verkocht of van eigenaar gewisseld. Ruim 259.000 daarvan waren volledig elektrische auto’s of plug-inhybrides, oftewel stekkerauto’s. Bijna 75.000 van die stekkerauto’s belandden bij de 10 procent huishoudens met de hoogste inkomens, goed voor ruim een kwart van het totaal. De op een na hoogste inkomensgroep kocht nog eens 48.000 stekkerauto’s. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Ongelijke verdeling
Het verschil tussen inkomensgroepen is opvallend groot. De 30 procent huishoudens met de hoogste inkomens kochten ruim 40 procent van alle auto’s die in 2025 van eigenaar wisselden. De laagste 30 procent was goed voor bijna 17 procent. De 10 procent met de laagste inkomens kocht slechts ruim 83.000 auto’s.

Benzineauto’s zijn en blijven het populairst: van alle verkochte auto’s reden bijna 1,4 miljoen op benzine. Diesel is relatief gezien het populairst in de laagste inkomensgroep. Begin dit jaar bereikte Nederland de mijlpaal van 2 miljoen auto’s die elektrisch rijden.

Laagste inkomens, oudste auto’s
De meeste verkochte auto’s, ruim 395.000, waren 16 jaar of ouder. Auto’s van 1 of 2 jaar oud wisselden het minst van eigenaar: iets meer dan 137.000 stuks. Van alle auto’s die vorig jaar volgens het CBS werden verkocht, waren er 148.000 nieuw.

Twee derde van de auto’s die de laagste 20 procent qua inkomen kocht, was meer dan 10 jaar oud. De hoogste 20 procent kocht juist het vaakst een nieuwe of bijna nieuwe auto: een kwart van hun aankopen was maximaal 2 jaar oud.

Zuid-Holland koploper
Regionaal zijn de verschillen duidelijk zichtbaar. In Zuid-Holland wisselden de meeste auto’s van eigenaar: ruim 325.000. Noord-Brabant en Noord-Holland volgden met respectievelijk ruim 268.000 en bijna 236.000. Flevoland en Zeeland hadden de laagste aantallen, met 49.000 en ruim 41.000 verkochte auto’s.

Dit patroon sluit aan bij eerdere bevindingen van het CBS dat de hoogste concentraties stekkerauto’s te vinden zijn in gemeenten met hogere gemiddelde inkomens, zoals Rozendaal, Blaricum en Laren.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten