© Edwin Muller | Dreamstime.com
31 mei 2025

De harde cijfers | Nederland bereikt mijlpaal van 1 miljoen elektrische auto’s

Nederland heeft de mijlpaal van 1 miljoen elektrische auto’s bereikt. Bijna 60 procent is zelfs volledig elektrisch. Deze week in ‘De harde cijfers’ nieuwe data van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Nederland heeft de mijlpaal volgens het nationale statistiekenbureau eind maart bereikt. Nu er 1 miljoen elektrische auto’s zijn, is in Nederland voor het eerst meer dan 10 procent van alle personenauto’s volledig elektrisch (bev) of plug-in hybride (phev). Ook is er een kentering zichtbaar in het eigenaarschap: consumenten hebben nu meer stekkerauto’s dan zakelijke rijders.

Doorbraak consumentenmarkt
De nieuwste CBS-cijfers laten zien dat er op 1 april in totaal ruim 1 miljoen stekkerauto’s geregistreerd stonden. Hiervan zijn er 594.000 volledig elektrisch en 410.000 plug-in hybride.

Begin 2025 waren er voor het eerst meer stekkerauto’s in particulier bezit – 503.000 stuks – dan in zakelijk bezit – 442.000 stuks.

In de zakelijke markt blijft de stekkerauto enorm populair: 39 procent van alle zakelijke auto’s heeft een stekker. Bij particulieren ligt dit percentage op slechts 6 procent. Opvallend is dat zakelijke rijders veel vaker kiezen voor volledig elektrische voertuigen – 324.000 stuks – dan voor plug-in hybrides – 118.000 stuks – terwijl bij particulieren beide types bijna gelijk verdeeld zijn.

Sterke groei
Het aantal stekkerauto’s is in 1 jaar tijd met 33,3 procent gegroeid. In januari 2019 reden er nog maar 139.000 stekkerauto’s rond in Nederland, wat betekent dat het aantal in ruim 6 jaar tijd is verzevenvoudigd. Ook het aantal ‘reguliere’ hybrides zonder stekker nam sterk toe met 23,9 procent.

De opmars van elektrisch rijden gaat ten koste van traditionele brandstoffen. Het aantal dieselauto’s daalde met 12,3 procent, terwijl ook benzineauto’s een lichte daling van 1,3 procent lieten zien. Toch rijdt nog steeds driekwart van alle Nederlandse personenauto’s op benzine.

Regionale verschillen
De hoogste concentratie stekkerauto’s bij particulieren is te vinden in de gemeente Rozendaal, waar 15,7 procent van alle auto’s een stekker heeft. Ook in Blaricum (14,2 procent) en Laren (13,8 procent) is het aandeel hoog. Gemeenten met een laag percentage zijn Staphorst (3,3 procent), Heerlen (3,6 procent) en Kerkrade (3,6 procent).

In Noord-Holland en Utrecht is het bezit van stekkerauto’s het hoogst, terwijl Limburg en delen van Groningen achterblijven. De verschillen hangen volgens het CBS samen met gemiddelde inkomens en stedelijkheidsgraad.

Rijgedrag
Stekkerauto’s namen in 2024 ongeveer 15 procent van alle gereden kilometers voor hun rekening. 5 jaar eerder was dit aandeel nog slechts 3 procent. In totaal reden stekkerauto’s 17,7 miljard kilometer in 2024, waarvan 10 miljard door zakelijke rijders.

Bij 46 procent van de huishoudens met een stekkerauto is dit het enige voertuig, 4 procent heeft meerdere stekkerauto’s, en 50 procent combineert een of meer stekkerauto’s met een conventionele auto – meestal op benzine.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.