
Sinds de operationele start in de zomer van 2022 heeft ASTER bij huisvestingsmaatschappijen 14.067 zonnepaneelinstallaties gerealiseerd, goed voor 142.646 zonnepanelen en een geïnstalleerd vermogen van 60,2 megawattpiek. Bovendien werden bij 3.524 bestaande zonnepaneelinstallaties van de woonmaatschappijen productiemeters geplaatst, goed voor nog eens 7,6 megawattpiek extra productiecapaciteit. In totaal beheert ASTER daarmee meer dan 67 megawattpiek aan zonne-energie op sociale huurwoningen.
Trots op resultaat
‘4 jaar geleden vertrokken we met de ambitie om betaalbare zonnestroom toegankelijk te maken voor sociale huurders. Vandaag zijn we de grootste beheerder van residentiële zonnepanelen in Vlaanderen. Dat is een resultaat waar we samen met de woonmaatschappijen bijzonder trots op mogen zijn’, vertelt Sven Van Elst, algemeen directeur van ASTER.
Het 100.000e zonnepaneel was eerder al een mijlpaal voor de coöperatie, die sindsdien verder is doorgegroeid naar haar huidige schaal.
Slimmere energieopslag
De nieuwe groeifase brengt een belangrijke uitbreiding van het aanbod. Naast zonnepanelen worden zowel stekkerbatterijen als vaste thuisbatterijen onderdeel van het aanbod voor de woonmaatschappijen. Door lokaal opgewekte zonne-energie langer onder het dak te houden, kunnen sociale huurders een groter deel van de zonnestroom die op hun dak wordt opgewekt zelf benutten. Afgelopen jaar bespaarde een gemiddeld gezin in een sociale huurwoning met zonnepanelen 120 euro op zijn jaarlijkse energiefactuur. Met de inzet van batterijen verwacht ASTER dat voordeel de komende jaren verder te vergroten.
‘De goedkoopste energie blijft de energie die je zelf produceert én zelf gebruikt. Batterijen maken dat veel makkelijker’, aldus Van Elst. ‘Daarom worden ze een logische volgende stap binnen onze missie om energiearmoede structureel terug te dringen.’ ASTER werd vorig jaar ook energieleverancier, waarmee de coöperatie haar rol in de Vlaamse sociale woonsector verder heeft verbreed.
2 nieuwe partners
Voor de uitvoering van de nieuwe fase doet ASTER een beroep op 2 nieuwe partners. EnergyKing uit Herent zal de komende jaren instaan voor de plaatsing van zonnepanelen en batterijen op en in sociale woningen. ‘Dit project combineert maatschappelijke impact met technologische innovatie. Samen willen we de komende jaren duizenden sociale huurwoningen helpen verduurzamen’, zegt Lucas Robberechts, chief operating officer van EnergyKing.
Cast4All wordt verantwoordelijk voor de verdere ontwikkeling van het ASTER Asset Management Systeem, waarmee de monitoring van alle nieuwe installaties wordt ondersteund. ‘Een performant assetmanagementsysteem is essentieel om een project van deze schaal efficiënt te beheren’, duidt Eric Meyers, algemeen directeur van Cast4All. De combinatie van een nieuw installatieprotocol en een verbeterd monitoringsplatform moet ervoor zorgen dat ASTER ook bij groeiende aantallen installaties de kwaliteit en de besparing voor sociale huurders kan garanderen.
De juni 2026-editie van Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de NEN1010:2020 die in de wet vastgelegd wordt, zonnepanelen op huurwoningen en de druk op het Vlaamse stroomnet.