© Jerome Cid | Dreamstime.com
15 mei 2026

Limburg besteedt verduurzaming 140 maatschappelijke gebouwen aan

Provincie Limburg gaat 140 eigenaren van maatschappelijk vastgoed helpen met verduurzamen. Gedeputeerde Staten stemden in met een Europese aanbesteding voor het Ontzorgingsprogramma Maatschappelijk Vastgoed.

In de komende periode worden maximaal 5 teams van ervaren duurzaamheidsprofessionals gecontracteerd. Zij gaan eigenaren van onder andere buurthuizen, kerken, culturele instellingen, zorglocaties en scholen ontzorgen met deskundig advies over energiebesparing en verduurzaming.

Hoofd boven water
‘Verduurzamen van maatschappelijk vastgoed is ook goed voor de betaalbaarheid en toekomstbestendigheid van belangrijke voorzieningen in onze dorpen en wijken’, stelt gedeputeerde Marc van Caldenberg. ‘Met dit programma helpen we het klimaat en geven we kleine vastgoedeigenaren de kennis én het vertrouwen om echt stappen te zetten. Zo laten we zien: samen maken we onze provincie groener, sterker en klaar voor de toekomst.’

Steeds meer eigenaren van maatschappelijk vastgoed hebben door stijgende energiekosten moeite om financieel het hoofd boven water te houden. Voor hen biedt het provinciale programma de mogelijkheid om de energiekosten te verlagen.

Emissievrije gebouwen
Het Ontzorgingsprogramma sluit aan op de landelijke doelen en het provinciale beleid voor een emissievrije gebouwde omgeving in 2050. Het programma richt zich specifiek op het wegnemen van drempels rondom kennis, capaciteit en financiering, zodat eigenaren niet langer vastlopen in het proces naar verduurzaming. De inzet wordt gefinancierd vanuit rijksmiddelen en draagt direct bij aan minder CO₂-uitstoot, meer energiebesparing en een versnelde energietransitie in Limburg.

Het succes van het programma blijkt uit de concrete resultaten: al meer dan 100 Limburgse maatschappelijk vastgoedeigenaren hebben met behulp van het bestaande programma inzicht en praktisch advies gekregen over verduurzaming. Met de nieuwe aanbesteding wordt deze succesvolle aanpak opgeschaald en nog toegankelijker gemaakt voor nieuwe deelnemers.

5,6 miljoen euro
Het college van Gedeputeerde Staten stelt daarnaast voor om samen met een rijksbijdrage een provinciaal fonds op te richten van zo’n 5,6 miljoen euro. Hiermee kunnen maatschappelijke organisaties zoals sportverenigingen, zorginstellingen en culturele voorzieningen laagdrempelige leningen krijgen voor de verduurzaming van hun vastgoed.

Dit fonds wordt beheerd door SVn en helpt organisaties die normaal moeilijk financiering krijgen om te investeren in energiebesparende maatregelen. Het Limburgs Parlement bespreekt de plannen binnenkort.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.