logo
© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
28 januari 2026

Nissan en Lightyear presenteren elektrische auto met zonnepanelen

De Japanse autofabrikant Nissan en het Nederlandse Lightyear hebben een elektrische auto met zonnepanelen op de motorkap, het dak en de achterklep gepresenteerd. Het gaat om een conceptversie van de Nissan ARIYA.

Het zonne-energiesysteem kan onder ideale omstandigheden tot 23 kilometer extra actieradius per dag opleveren.

3,8 vierkante meter
Het project begon met een simpele maar ambitieuze vraag: wat als elektrische auto’s zichzelf zouden kunnen opladen? Dit leidde tot een samenwerking met Lightyear. Het Nederlandse bedrijf leverde de volgende generatie zonnepaneeltechnologie, die vervolgens door de engineeringteams van Nissan tot leven werd gebracht.

Het concept is ontwikkeld door ingenieurs van het Advanced Product Planning-team van Nissan in Dubai en het Powertrain Planning-team in Barcelona. De auto heeft 3,8 vierkante meter aan zonnecellen die zonlicht omzetten in gelijkstroom. Een controller beheert de zonne-energie om het energieverbruik te optimaliseren en de afhankelijkheid van externe laadinfrastructuur te verminderen.

35 tot 65 procent
Praktijktests laten het potentieel van het systeem zien. In steden met veel zon, zoals Barcelona, kan het voertuig gemiddeld 17,6 kilometer extra actieradius per dag genereren. Gemiddelden over het hele jaar laten wereldwijd een resultaat zien van 10,2 kilometer per dag in Londen, 18,9 kilometer per dag in New Delhi en 21,2 kilometer per dag in Dubai.

Bestuurders kunnen hun oplaadfrequentie met 35 tot 65 procent verminderen, afhankelijk van het gebruik. Een rit van 2 uur en 80 kilometer kan 0,5 kilowattuur zonne-energie opleveren, wat neerkomt op 3 kilometer gratis actieradius.

Langeafstandstests
De eerste langeafstandstests, zoals een rit van 1.550 kilometer tussen Nederland en Barcelona, lieten zien dat zonne-energie ervoor kan zorgen dat iemand die 6.000 kilometer per jaar naar zijn werk rijdt, maar 8 keer per jaar hoeft op te laden in plaats van 23 keer.

‘Het concept van de ARIYA op zonne-energie laat zien dat Nissan gelooft dat innovatie en duurzaamheid hand in hand moeten gaan’, stelt Shunsuke Shigemoto, vicepresident ePowertrain & Internal Combustion Engine Powertrain, Technology Research & Advanced Engineering & chief powertrain engineer bij Nissan AMIEO. ‘Door te kijken hoe auto’s hun eigen hernieuwbare energie kunnen maken, openen we nieuwe mogelijkheden voor klanten.’

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten