logo
© Björn Wylezich | Dreamstime.com
© Björn Wylezich | Dreamstime.com
27 december 2025

Sector werkt aan routekaart voor circulaire laadinfrastructuur

Partijen in de laadpalensector willen onderdelen van laadinfrastructuur standaardiseren om reparatie en opknappen gemakkelijker te maken. Dit kwam naar voren tijdens een bijeenkomst bij kenniscentrum ElaadNL.

Tijdens de bijeenkomst droegen circa 40 deelnemers uit de laad- en circulaire sector bij aan de Routekaart circulaire laadinfrastructuur in Nederland. De routekaart gaat over een aanpak en concrete acties om te zorgen voor circulaire laadinfrastructuur en moet in het voorjaar van 2026 klaar zijn.

Verdienmodel voor refurbishment
‘Er zijn innovaties in het ontwerp nodig, bijvoorbeeld voor standaardisatie van onderdelen en connectiepunten. Ook helpt het om circulariteit te overwegen in wetgeving en aanbestedingen’, vertelt Claire van der Hulst, die bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) werkt aan de opgave Verduurzamen mobiliteit.

Van der Hulst vervolgt: ‘Er zijn nu al meer technisch haalbare én betaalbare circulaire kansen dan veel partijen denken. Zo is er al een verdienmodel voor refurbishment, maar het wordt nog niet breed herkend of gebruikt. De bijeenkomst verbond partijen met elkaar. Het moedigde hen ook aan om nu samen te onderzoeken hoe we beter gebruikmaken van circulaire kansen.’ Bij refurbishment worden gebruikte producten opgeknapt en krijgen ze een tweede leven. Dit verlengt de levensduur van laadinfrastructuur en bespaart grondstoffen.

Productenpaspoort en onderzoek
Richard de Kam, voorzitter van het routekaart-productteam, vertelt: ‘In de bijeenkomst verkenden marktpartijen direct samenwerkingen om oplossingen voor circulariteit te verbeteren. Denk bijvoorbeeld aan het opstellen van een productpaspoort voor deelsegmenten van de laadpaal. Dit geeft inzicht in de opbouw van de laadpaal. Het kan meewerken aan preventief onderhoud op basis van voorspelling en refurbishment. Een ander voorbeeld is dat partijen samen onderzoeken wat ondernemers helpt en aanmoedigt om hun laadpalen publiek toegankelijk te maken en te delen met bewoners.’

Tweede bijeenkomst voorjaar
De inzichten en opbrengsten komen straks in de definitieve versie van de routekaart. Daarna kunnen de laad- en circulaire sector en de overheid aan de slag. Een tweede stakeholdersbijeenkomst in het voorjaar van 2026 legt deze actielijnen en projecten voor de routekaart vast.

‘Veel partijen willen met dit onderwerp aan de slag en het netwerk van partijen in de laadsector breidt uit. Dat is mooi, want we moeten het samen doen’, besluit Van der Hulst.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten