
Het plan werd aan demissionair minister Hermans van Klimaat en Groene Groei overhandigd tijdens een werkbezoek aan de Maxima-centrale van ENGIE, waar de laatste fase van de bouw van een grootschalig batterijpark plaatsvindt.
Stabiele energievoorziening
Het actieplan benadrukt dat energieopslag essentieel is voor het realiseren van een onafhankelijke, betrouwbare en betaalbare energievoorziening in Nederland. Volgens Maarten van den Heuvel, voorzitter van Energy Storage NL, versterken verschillende vormen van energieopslag zoals batterijen en warmtebuffers de stabiliteit van het hernieuwbare-energiesysteem.
‘Batterijen, warmtebuffers en moleculenopslag vergroten de stabiliteit van een hernieuwbare-energiesysteem’, aldus Van den Heuvel. ‘Ze kunnen bijdragen aan een oplossing voor netcongestie en bewaken de leveringszekerheid. De voordelen reiken verder dan alleen het elektriciteitssysteem; ook voor de industrie en gebouwde omgeving biedt energieopslag uitkomst.’
Regie noodzakelijk
Het actieplan pleit voor meer regie op energieopslag om de kansen volledig te benutten. Van den Heuvel: ‘Veel grote uitdagingen in de energietransitie zijn het gevolg van een slechte koppeling van energievraag en energieaanbod. Hiervoor is flexibiliteit en dus energieopslag nodig.’
De brancheorganisatie stelt opnieuw voor om in het overheidsbeleid een helder doel voor energieopslag voor 2030 en 2050 vast te leggen. Deze ambitie kan worden gerealiseerd met een programmatische aanpak, waarbij financiering, aansluitvoorwaarden en vergunningen met elkaar in lijn worden gebracht.
Ministeriële steun
Hermans erkent het belang van energieopslag in de transitie: ‘Energieopslag wordt steeds belangrijker naarmate we meer duurzame energie produceren en gebruiken. Batterijen kunnen bovendien een belangrijke rol spelen bij het ontlasten van het stroomnet. Maar er zijn ook nog een aantal knelpunten op te lossen.’
De minister heeft aangegeven samen met netbeheerders en de sector aan een beleidsagenda voor energieopslag te gaan werken, waarbij de suggesties uit het actieplan als uitgangspunt dienen.
|
3 acties gevraagd Energy Storage NL vraag het kabinet in de routekaart om 3 acties:
|
De maart 2026-editie van Solar & Storage Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, stekkerbatterijen, zonnepaneelbeleid bij woningcorporaties en onderhoud van zonnepanelen.