
De eigenaar krijgt gelijk en ziet zijn WOZ-waarde verlaagd worden van 203.000 euro naar 180.000 euro.
Buurpand doorslaggevend
In deze zaak wees de eigenaar op het buurpand dat kort voor de waardepeildatum was verkocht. Beide woningen zijn van oorsprong nagenoeg identiek met een plat dak en vergelijkbare ligging. De rechtbank oordeelde dat ‘het buurpand een zeer goede vergelijking biedt’ en was het met de eigenaar eens dat de gemeente dit onvoldoende had meegenomen in de waardebepaling.
Essentieel was het verschil in onderhoud, voorzieningen én de aanwezigheid van zonnepanelen op het buurpand. De gemeente had met deze zonnepanelen geen rekening gehouden in haar berekeningen, terwijl dit volgens de rechtbank wel had gemoeten.
Waardebepaling
De rechter stelde dat uit de waarde van het buurpand en de verschillen tussen beide woningen volgde dat de heffingsambtenaar met aanzienlijk hogere waardes per vierkante meter had gerekend dan gerechtvaardigd was. Het buurpand was verkocht voor 230.110 euro, wat na indexering 242.166 euro bedroeg op de waardepeildatum.
‘Omdat het ontbreekt aan een verklaring voor dit grote verschil, terwijl sprake is van een zeer goed vergelijkbaar pand, is de rechtbank van oordeel dat de heffingsambtenaar niet aan de op hem rustende bewijslast heeft voldaan’, zo oordeelde de rechter.
Kostenvergoeding
De rechtbank bepaalde de WOZ-waarde van de woning op de waardepeildatum op 180.000 euro. Daarnaast heeft de rechtbank de gemeente veroordeeld tot het betalen van de proceskosten, inclusief een kostenvergoeding voor de door de eigenaar ingeschakelde taxateur.
De totale vergoeding bedraagt 3.452,80 euro en bestaat uit 3.108 euro voor rechtsbijstand, 88,28 euro voor de aanwezigheid van een deskundige bij de zittingen en 256,52 euro voor het taxatierapport.
De maart 2026-editie van Solar & Storage Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, stekkerbatterijen, zonnepaneelbeleid bij woningcorporaties en onderhoud van zonnepanelen.