© Devy | Dreamstime.com
14 oktober 2025

Waarde Europese import zonnepanelen daalt, maar gewicht stijgt

De Europese Unie (EU) heeft in 2024 voor 11,1 miljard euro aan zonnepanelen geïmporteerd, een daling van 43 procent ten opzichte van 2023. Tegelijkertijd steeg het totale gewicht van deze import met 2 procent.

De nieuwe cijfers van het Europese statistiekenbureau Eurostat onderschrijven de sterke prijsdaling van zonnepanelen die vorig jaar plaatsvond.

Chinese dominantie
China blijft de onbetwiste leider op het gebied van zonnepaneelexport naar de EU, met een marktaandeel van 98 procent. Dit percentage is gelijk gebleven ten opzichte van 2023, maar de totale waarde van de import uit China daalde fors van 19,0 miljard euro naar 10,9 miljard euro in 2024.

Naast de import van 11,1 miljard euro aan zonnepanelen importeerde de EU ook 2,9 miljard euro aan vloeibare biobrandstoffen en 0,5 miljard euro aan windturbines uit niet-EU-landen. Dit brengt de totale import van groene energieproducten op bijna 14,6 miljard euro.

De export vanuit de EU blijft aanzienlijk lager dan de import. In 2024 exporteerde de EU slechts 0,7 miljard euro aan zonnepanelen, een daling van 22 procent in waarde maar een stijging van 24 procent in gewicht ten opzichte van 2023.

Windturbines
In tegenstelling tot zonnepanelen en vloeibare biobrandstoffen overtrof de export van windturbines vanuit de EU significant de importwaarde. De EU exporteerde 2,8 miljard euro aan windturbines, terwijl de import 0,5 miljard euro bedroeg. De import van windturbines zag wel een sterke groei van 102 procent in waarde en 113 procent in gewicht ten opzichte van 2023.

India (48 procent) en China (43 procent) waren de belangrijkste leveranciers van windturbines aan de EU. Opvallend is dat China zijn aandeel vergrootte van 31 procent in 2023 naar 43 procent in 2024, terwijl India’s aandeel daalde van 58 procent naar 48 procent.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.