© Svleusden | Dreamstime.com
29 augustus 2025

Fudura moet van rechter betalen voor meetfout bij zonnepanelen Udea

Een verkeerd aangesloten meetinstallatie leidde ruim 3 jaar tot onjuiste registratie van elektriciteitsverbruik bij biologische groothandel Udea. De rechter stelt meetbedrijf Fudura verantwoordelijk voor de fout.

Door de verkeerd aangesloten installatie werden verbruik en teruglevering van zonnepanelen omgewisseld. De rechtbank Overijssel oordeelt dat meetverantwoordelijke Fudura aansprakelijk is en 90 procent van de schade moet vergoeden.

Draden verkeerd
De zaak draait om een fout die in juni 2019 gemaakt werd bij de aansluiting van meetapparatuur in het nieuwe distributiecentrum van Udea in Veghel. Een monteur van Fudura had de uitgangen van een elektriciteitsaansluiting omgedraaid, waardoor verbruik als teruglevering werd geregistreerd en andersom. Deze fout bleef bijna 3 jaar onopgemerkt.

De rechtbank oordeelt dat Fudura als meetverantwoordelijke zijn zorgplicht heeft geschonden. ‘Het behoort tot de zorgplicht van Fudura om te zorgen voor de juistheid en de betrouwbaarheid van de geregistreerde gegevens’, stelt de rechter in de uitspraak.

Naheffingen
Pas in maart 2022 werd de fout ontdekt, waarna Fudura de correcte gegevens registreerde in het Centraal Aansluitingen Register (CAR). Udea ontving vervolgens forse naheffingen van netbeheerder Enexis en energieleverancier Eneco, samen goed voor ruim 742.000 euro.

Fudura betoogde dat de Algemene Voorwaarden 2019 van toepassing waren, waarin aansprakelijkheid wordt beperkt. De rechtbank concludeert echter dat alleen de Algemene Voorwaarden 2017 gelden, omdat niet bewezen is dat Udea op de hoogte was gebracht van gewijzigde voorwaarden.

Eigen schuld
De rechtbank stelt dat Udea zelf ook deels schuldig is, omdat het zijn verbruikspatronen onvoldoende heeft gecontroleerd. Op 1 aansluiting was het gemeten verbruik na de fout drastisch gedaald en zelfs maandenlang 0. Dit had Udea moeten opvallen, zeker omdat op deze aansluiting de zonnepanelen en koelinstallatie waren aangesloten.

Vanwege de ernst van Fudura's tekortkoming bepaalde de rechtbank de schadeverdeling op 90 procent voor Fudura en 10 procent voor Udea. Over de exacte hoogte van de schadevergoeding volgt nog een aparte beslissing.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.