logo
© Wirestock | Dreamstime.com
© Wirestock | Dreamstime.com
24 juli 2025

Europese miljoenen voor onderzoek Universiteit Twente naar warmteopslag

Onderzoekers van de Universiteit Twente hebben samen met een Europees consortium 2,5 miljoen euro EU-subsidie ontvangen voor de ontwikkeling van geavanceerde warmteopslag binnen het project STOREDGE.

Het innovatieproject maakt seizoensgebonden opslag mogelijk en kan opgeslagen warmte upgraden naar hogere temperaturen.

Chemische opslag
De technologie die wordt ontwikkeld, slaat warmte op in chemische bindingen, wat volgens het projectconsortium zorgt voor een uiterst efficiënte en langdurige warmteopslag. Het unieke aan dit systeem is dat de opgeslagen warmte kan worden opgewaardeerd naar aanzienlijk hogere temperaturen. Hierdoor wordt het mogelijk om efficiëntere energiecycli aan te drijven, zoals superkritische processen.

Projectcoördinator Abhishek Singh en Davoud Jafari van de Faculteit Engineering Technology leiden het onderzoek dat deel uitmaakt van het Horizon Europe-programma. De subsidie is bedoeld om de technologie te ontwikkelen en valideren tot technology readiness level (trl) 4, wat betekent dat de technologie in een laboratoriumomgeving wordt getest.

Concurrerende voordelen
De STOREDGE-technologie biedt volgens de onderzoekers meerdere voordelen ten opzichte van bestaande energieopslagsystemen. Door de lange levensduur en eenvoudige werking kan het systeem concurreren met conventionele methoden. De technologie is breed toepasbaar op diverse warmtebronnen, zoals zonnecollectoren, industriële restwarmte en elektriciteit.

Een belangrijk kenmerk is de mogelijkheid tot continue ontlading met periodieke oplading, wat ideaal is voor veel industriële toepassingen. Bovendien kan het systeem worden opgeschaald tot honderden megawattuur opslagcapaciteit, geschikt voor opslag van enkele dagen tot zelfs hele seizoenen.

5 kilowatt
Het consortium achter STOREDGE bestaat uit 9 partners uit verschillende delen van Europa. Hieronder vallen 3 universiteiten, een onderzoekscentrum, 2 mkb-bedrijven, 2 grote industriële partners en 1 niet-gouvernementele organisatie (ngo).

Deze multidisciplinaire samenwerking zorgt ervoor dat alle benodigde expertise aanwezig is om de warmteopslagtechnologie succesvol te ontwikkelen en op termijn commercieel toe te passen. De eerste demonstraties van thermochemische warmteopslag zullen plaatsvinden op laboratoriumschaal, met een warmtecapaciteit van 5 kilowatt.

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten