logo
© Klodien | Dreamstime.com
© Klodien | Dreamstime.com
21 juli 2025

Nieuwe Ecoboostlening helpt Vlaamse bedrijven verduurzamen

De Participatiemaatschappij Vlaanderen (PMV) heeft dit voorjaar de Ecoboostlening voor zelfstandigen en kleine en middelgrote ondernemingen (kmo’s). Het is een achtergestelde lening van 15.000 tot 150.000 euro.

Daarmee kunnen Vlaamse ondernemers investeren in verduurzaming tegen gunstige voorwaarden: 3 procent vaste rente en een looptijd van 3 tot 10 jaar. De maatregel maakt volgens het Vlaamse Agentschap Innoveren & Ondernemen (VLAIO) de financiering van groene projecten toegankelijker.

Financieringskloof overbruggen
De Ecoboostlening is specifiek ontwikkeld om een oplossing te bieden voor de financieringskloof die veel kmo’s ervaren bij het verduurzamen van hun bedrijfsprocessen. Uit een enquête van Unizo blijkt dat 1 op de 6 ondernemers op zoek is naar kapitaal voor verduurzaming, maar door de huidige marktomstandigheden moeilijk toegang krijgt tot traditionele bankfinanciering. Hogere rentevoeten en striktere garantie-eisen maken het voor kleinere bedrijven lastig om groene investeringen rond te krijgen.

Een belangrijk voordeel van de Ecoboostlening is het achtergestelde karakter. Dit betekent dat de lening het quasi-eigen vermogen van de onderneming versterkt, waardoor het gemakkelijker wordt om aanvullende financiering te verkrijgen. Bovendien worden doorgaans geen waarborgen gevraagd, wat een drempel wegneemt voor ondernemers die willen verduurzamen.

Brede toepassingsmogelijkheden
De Ecoboostlening kan worden ingezet voor een breed scala aan duurzame investeringen. Ondernemers kunnen financiering aanvragen voor hernieuwbare-energieprojecten zoals zonnepanelen, geothermische warmtepompen en batterijen. Ook energiebesparende renovaties van bedrijfspanden, investeringen in emissievrije mobiliteit, afvalverwerkingsinstallaties en waterbesparingsmaatregelen komen in aanmerking.

De Ecoboostlening mag samen met andere overheidsfinanciering maximaal 50 procent van een project dekken. Ondernemers moeten zelf minimaal 20 procent inbrengen, en na de investering moet de onderneming een minimale solvabiliteit van 10 procent behouden. Bepaalde sectoren zijn uitgesloten, waaronder visserij en primaire landbouwproductie.

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten