logo
© GDI Suez
© GDI Suez
4 juni 2025

Nieuw onderzoek: extra investeringen nodig voor waterstofinfrastructuur

Het toekomstige waterstofnetwerk in Noordwest-Europa is zonder extra investeringen niet robuust genoeg om de energievraag betrouwbaar te dekken. Dit blijkt uit nieuw onderzoek uitgevoerd voor het project HY3+.

Het project HY3+ is een gezamenlijk initiatief van TNO en Arcadis, uitgevoerd in samenwerking met industriële partners waaronder BP, ExxonMobil, Gasunie, Hüttenwerke Krupp Mannesmann GmbH, North Sea Port, Port of Rotterdam, Shell, Uniper en Vopak.

Gedetailleerd model
De onderzoekers ontwikkelden binnen HY3+ een gedetailleerd model dat waterstofproductie, -opslag, -import en -verbruik op uurbasis analyseert voor België, Nederland en Duitsland. Uit de analyse blijkt dat het waterstofnetwerk op papier sluitend lijkt, maar in de praktijk kwetsbaar is door seizoensinvloeden en opslagtekorten.

Lennert Buijs, projectleider HY3+ en expert energiesysteemanalyse bij TNO, waarschuwt voor risico’s door een disbalans tussen vraag en aanbod: ‘Zonder aanvullende flexibiliteit zullen er momenten zijn waarin de onbalans niet door de huidig geplande opslag gecompenseerd kan worden.’ Dit vormt volgens de onderzoekers een risico voor industriële gebruikers die willen overstappen op groene waterstof.

Versterkingsmaatregelen
Het rapport doet verschillende aanbevelingen om het waterstofnetwerk te versterken. Cruciaal is het tijdig verbinden van productie, opslag en industriële vraag, met name via oost-westverbindingen. Daarnaast is versnelde ontwikkeling van ondergrondse waterstofopslag nodig bij importlocaties en grote industriële clusters.

Florian van Keulen, programmamanager energietransitie voor de industrie bij Arcadis, benadrukt het belang van samenwerking: ‘De sleutel tot een succesvolle waterstofeconomie ligt in samenwerking, systeemefficiëntie en het delen van infrastructuur.’

Het onderzoek wijst ook op het belang van extra flexibiliteit in havens, onder meer via lokale opslag en conversie van waterstofdragers zoals ammoniak. Verder wordt gepleit voor grensoverschrijdende afstemming van regelgeving, codes en tarieven, zodat het netwerk als één systeem kan functioneren.

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten