© LONGi
21 mei 2025

‘Achterzijdecontacttechnologie wordt nieuwe standaard voor zonnepanelen’

Back contact-technologie wordt nieuwe standaard in zonne-energiemarkt, volgens zonnepaneelfabrikanten LONGi en AIKO Energy in een nieuwe whitepaper die ze gepresenteerd hebben tijdens InterSolar Europe in München.

Back contact-technologie – oftewel achterzijdecontacttechnologie (BC) – staat volgens de bedrijven op het punt om de zonne-energiemarkt te revolutioneren. In de whitepaper – opgesteld door LONGi, AIKO Energy, TÜV Rheinland, China Electricity Council en China General Certification Center – schrijven ze dat deze technologie tot 11 procent meer energie levert tijdens de levenscyclus.

11 procent meer
Het witboek identificeert back contact als de toonaangevende technologie voor de volgende fase van pv-innovatie. Achterzijdecontactzonnecellen hebben geen metalen bedrading (red. busbars) aan de voorzijde, wat zorgt voor het gebruik van het volledige zonneceloppervlak en resulteert in een aanzienlijk betere lichtabsorptie.

Volgens het rapport genereren zonnepanelen met de achterzijdecontacttechnologie 11 procent meer energie over hun levenscyclus in vergelijking met de huidige TOPCon-technologie. In situaties met schaduw zou de energiewinst zelfs tot 33 procent hoger zijn.

Perovskiet
‘Achterzijdecontact is de enige weg voor de ontwikkeling van pv-technologie’, stelt de whitepaper. De massaproductie-efficiëntie van back contact-cellen overschrijdt momenteel 27 procent. Back contacttechnologie is niet alleen een zonnecelstructuur, maar een platformtechnologie die ook compatibel is met TOPCon en heterojunctie, en met toekomstig potentieel voor perovskiet-stacking.

De afgelopen jaren werd back contacttechnologie vaak gezien als complex en duur. De whitepaper benadrukt echter dat de technologie nu volledige industrialisatie heeft bereikt. Dankzij innovaties zoals laserpatronen konden de machinekosten met meer dan 60 procent worden verlaagd. Daarnaast is de productiecapaciteit van een enkele productielijn 5 keer zo hoog.

Meerdere fabrikanten hebben al stappen gezet met back contacttechnologie. AIKO Energy introduceerde halverwege 2023 bijvoorbeeld zijn eigen lijn all back contact (abc)-zonnepanelen met een vermogen van 450 wattpiek en meer. LONGi Solar brengt ook al enkele jaren zonnepanelen met de technologie op de markt.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.