logo
© Eneco
© Eneco
7 februari 2025

Proef met consumenten die zonnepanelen uitzetten een succes, vervolg op komst

Energiebedrijf Eneco en netbeheerder Stedin melden dat de proef waarbij consumenten in de provincie Zeeland tegen betaling hun installatie met zonnepanelen tijdelijk uitzetten een succes is.

Het energiebedrijf en de netbeheerder maakten vorig jaar zomer bekend een proef te starten en een groep consumenten te vragen om op 10 momenten hun zonnepaneelinstallatie uit te zetten. De proef is volgens de 2 bedrijven geslaagd en krijgt komend voorjaar een vervolg.

10 euro
Zonnepaneeleigenaren op Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland die aan de proef meededen, ontvingen een variabele vergoeding voor elke keer dat ze hun zonnepanelen uitzetten. Voor de deelname aan de eerste 3 van 10 testmomenten ontvingen ze een gegarandeerde vergoeding van 10 euro. De vergoeding voor de overige 7 momenten varieerde en was gebaseerd op de niet teruggeleverde elektriciteit. Die is gelijk aan het leveringstarief met een bonus, waardoor het om minimaal 40 eurocent per niet teruggeleverde kilowattuur ging.

Oplossing vol stroomnet
De Zeeuwse huishoudens die deel hebben genomen, dragen volgens Eneco en Stedin daadwerkelijk bij aan een oplossing voor het volle stroomnet. De druk op het elektriciteitsnet nam bij de geselecteerde groep klanten namelijk tot 57 procent af. In de lente van 2025 krijgt de pilot een vervolg.

Naast het handmatig uitzetten van de zonnepanelen zagen de deelnemers meer mogelijkheden om de druk op het net te verminderen, namelijk door duurzame energie te gebruiken wanneer die er is, ook voor huishoudens zonder zonnepanelen. Zo hield een deel van de groep bij een afschakelmoment rekening met hun energiegebruik, door bijvoorbeeld op dat moment de elektrische auto te laden, zodat ze hun zonnepanelen niet uit hoefden te zetten en ook niet terug leverden aan het net. Zonnestroom die wordt ingezet voor zelfconsumptie wordt een belangrijk aandachtspunt in de grotere vervolgpilot.

Vergoeding
In de vervolgproef zal Stedin niet alleen met Eneco, maar ook met andere energieleveranciers samenwerken. Een van de doelen is om in deze vervolgproef het uitzetten van de zonnepanelen gemakkelijker te maken door geautomatiseerde aansturing, binnen de grenzen die de klant aangeeft. Stedin en Eneco benadrukken dat het voor aanbieders van zonnepanelen en bijbehorende omvormers belangrijk is om de aanstuurbaarheid mogelijk te maken en deze via vaste standaarden te laten verlopen. Bovendien zal onderzocht worden welke prikkels en afspraken nodig zijn om zelfconsumptie van de opgewekte stroom te stimuleren en pieken op het stroomnet te verminderen.

Of een vergoeding een juiste oplossing is voor de lange termijn en voor grotere groepen deelnemers, willen Eneco en Stedin verder onderzoeken. Het energiebedrijf wijst erop dat die vergoedingen namelijk indirect worden betaald door alle afnemers van het elektriciteitsnet in de vorm van nettarieven die de afgelopen jaren al flink zijn gestegen.

Bekijk hier in de Solar Magazine Productzoeker welke thuisbatterijen in de Benelux verkrijgbaar zijn.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten