© INNAX
25 maart 2024

INNAX en Triodos Bank gaan zonnepanelen energiecoöperaties van woningcorporaties financieren

INNAX en Triodos Bank slaan de handen ineen om projectfinanciering van toekomstige lokale energiecoöperaties mogelijk te maken en zo zonne-energie bereikbaar te maken voor huurders van woningcorporaties.

INNAX wil op wijkniveau zonne-energie beschikbaar maken en richt daartoe samen met woningcorporaties energiecoöperaties op. Bewoners van een huurwoning kunnen hier lid van worden en de woningcorporatie stelt vervolgens daken voor de uitrol van zonnepanelen beschikbaar aan de energiecoöperatie.

Kostprijs
De opgewekte stroom wordt straks tegen kostprijs geleverd. Aanvullend wordt gebruikgemaakt van zonneparken en wind op zee om zoveel mogelijk huurders van duurzame stroom te voorzien. 

‘De ongelijke toegang tot de voordelen van de energietransitie leidt tot grote verschillen in onze samenleving’, stelt Wesley Vedder van team Energie en Klimaat bij Triodos Bank. ‘Het is voor ons een speerpunt om de energietransitie voor iedereen toegankelijk te maken. Huurders zijn afhankelijk van de corporatie of de huisbaas, kunnen daardoor de overstap moeilijker maken en profiteren zo niet van de voordelen, zoals lagere energiekosten. Doordat INNAX de samenwerking opzoekt met de woningcorporaties zijn zij in staat om ook voor huurders duurzame energie op wijkniveau beter bereikbaar te maken.’

Gestandaardiseerde aanpak
Een energiecoöperatie zorgt zelf voor de investeringen die nodig zijn om de zonnepaneelinstallaties te realiseren. Daarvoor wordt gezocht naar externe financieringsbronnen. Bestaande projecten zijn tot stand gekomen in samenwerking met woningcorporaties, via energiefondsen en crowdfunding.

Guus van Schöll van INNAX hierover: ‘Dat betekent iedere keer zoeken naar oplossingen om projecten gefinancierd te krijgen. Voor de verwachte groei van nieuwe energiecoöperaties en realisatie van geplande installaties – goed voor een opwek voor circa 36.000 huishoudens – is grote behoefte aan een stabiele projectfinanciering. Die hebben we gevonden bij Triodos Bank. Dit betekent een gestandaardiseerde aanpak van de financiering van de nieuwe projecten samen met woningcorporaties, (provinciale) overheden en Triodos Bank.”

Een van de deelnemers is woningcorporatie Vidomes uit Delft. Bestuurder Daphne Braal: ‘Een jaar geleden is energiecoöperatie DDE Vidosol van start gegaan waarmee zonne-energie bereikbaar is geworden voor een eerste groep huurders van hoogbouwcomplexen. Zij kunnen de opgewekte stroom afnemen tegen een gereduceerd tarief. We gaan dit jaar verder opschalen door meer daken beschikbaar te stellen voor de coöperatie.’

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.