© BIPV Nederland
1 april 2022

De eerste BIPV Award in woord en beeld: ‘Voor ieder wat wils’

BIPV Nederland reikte onlangs de eerste BIPV Award uit. Net als bij iedere prijs, kan er maar een de winnaar zijn. De verschillende inzendingen laten echter het brede spectrum aan mogelijkheden en toepassingen zien.

De redactie van Solar Magazine brengt de inzendingen voor de eerste BIPV Award in beeld. Het besef dat energie opwekken met zonnepanelen veel meer is dan een paar losse zonnepanelen op het dak leggen, begint langzaam maar zeker ook in de bouwsector door te sijpelen. Toch worden de mogelijkheden van bipv volgens BIPV Nederland nog onvoldoende benut. De brancheorganisatie – met als leden bedrijven, kennisinstellingen en andere betrokken organisaties – wil daar verandering in brengen. Ziedaar de aanleiding voor de eerste editie van de BIPV Award.

Alle soorten en maten
Met de 13 inzendingen komen de belangrijkste bipv-trends naar voren. Of het om een woonhuis, school, stadsschouwburg, gemeentehuis, spoorhuisje of warenhuis gaat: voor ieder gebouw zijn geïntegreerde pv-oplossingen te bedenken. Van daken tot gevelelementen, glazen panelen tot unieke bouwmaterialen – al dan niet voorzien van kleur, printpatronen en/of in combinatie met warmteopwekfunctie of groene planten – de toepassingsmogelijkheden van bipv blijken legio.

Maatwerk
Daar waar het bij particuliere huizen veelal gaat om op maat gemaakte indaksystemen, is er in een enkel geval sprake van een indaksysteem dat meer op zonnedakpannen lijkt. Nieuwbouw biedt daarbij voordelen als het gaat om innovaties en maatwerk. Zo zijn, in het geval van het winnende project van Hermans Techniglaz voor Aeres Hogeschool, de zonnepanelen op maat gemaakt en zijn er raamsystemen en overkappingen ingezet. Daarbij zijn de zonnecellen verder uit elkaar geplaatst ten opzichte van standaardzonnepanelen om meer licht in het gebouw te laten.

Voor sociale woningbouw moeten de kosten daarentegen doorgaans zo laag mogelijk worden gehouden en is er geen ruimte voor maatwerk. De meeste indaksystemen worden dan ook toegepast bij nieuwbouw. Het is immers gemakkelijker om de maat van het dak af te stemmen op de maatvoering van de traditionele zonnepanelen. Het is overigens meestal niet het zonnepaneel zelf, maar het montagesysteem dat een indaksysteem tot een bipv-toepassing maakt. Toch kan dit principe ook voor renovatiedoeleinden worden ingezet. Zo komen geveltoepassingen vaker voor bij renovatieprojecten, waar de gevel sowieso vervangen moet worden. De toevoeging van het zonnepaneel is dan goedkoper.

Daarnaast constateert BIPV Nederland dat bij nieuwbouw steeds meer installaties op het dak worden geplaatst. Maar om een energieneutraal gebouw te realiseren, komt de gevel van pas, met name bij hoogbouw waar het dakoppervlak relatief klein is. Bij renovatie is maatwerk belangrijk, omdat de maatvoering van het gebouw al vaststaat. Vandaar dat er meer maatwerk te zien is bij renovatieprojecten en bij gevels.

Visitekaartje
Hoewel het voor particuliere huiseigenaren, en zeker voor de sociale woningbouw nog meestal te kostbaar is, wordt bipv met een esthetische functie steeds vaker toegepast. Voorbeelden zijn gekleurde zonnepanelen, doorzichtige zonnepanelen voorzien van patronen, maar ook andere bouwmaterialen waarin zonnecellen zijn verwerkt.
Een opvallende trend die BIPV Nederland signaleert, is dat bipv bij de voor de award ingezonden projecten vaak wordt gecombineerd met andere innovatieve oplossingen gericht op het duurzame karakter van het gebouw. Zo kan er naast elektriciteit ook warmte worden opgewekt, bijvoorbeeld met een thermisch systeem van Q-roof dat voor monumentale panden geschikt is. Ook zijn er voorbeelden van groene gevels en daken en zijn er combinaties te zien van bouwmaterialen met bijvoorbeeld bekende dakpanmerken.

Lees hier het volledige artikel in de maart 2022-editie van Solar Magazine.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.