© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
8 september 2021

Zoektocht gemeente Ede naar ruimte voor zonneparken verloopt moeizaam

De gemeente Ede heeft vooralsnog moeite om ruimte te vinden voor de realisatie van zonneparken. Dat blijkt uit een update van het college van burgemeester en wethouders over het actieplan Zon op restgronden.

Met dat plan werkt de gemeente Ede aan de opwek van zonne-energie boven parkeerterreinen, op ‘restgronden’ en op tijdelijk beschikbare gronden. Met een brief aan de gemeenteraad heeft het dagelijks bestuur een update gegeven over de voortgang van het actieplan.

318 hectare
Bij het vaststellen van de Wind- en zonnewijzer vroeg de gemeente in 2019 het college van burgemeester en wethouders om in beeld te brengen welk deel van de Edese opgave van 318 hectare zonnevelden is in te vullen op zogenaamde ‘restgronden’ en door dubbel ruimtegebruik. Op basis van onderzoek is geconcludeerd dat de ‘restgronden’ onvoldoende ruimte bieden voor de totale opgave en dus ook andere gronden zoals landbouwgrond nodig zijn.

50 locaties
Voor ruim 50 locaties in gemeentelijk eigendom heeft adviesbureau InEnergie een eerste verkenning uitgevoerd of de realisatie van een zonne-energieproject ruimtelijk, technisch en financieel voldoende kansrijk is. Op basis hiervan zijn de 12 meest kansrijke locaties geselecteerd en nader beschouwd. Hieruit blijkt dat de meeste parkeerterreinen in gemeentelijk eigendom niet geschikt zijn. Hetzelfde geldt voor drijvende zonnepanelen op water. Een tijdelijk zonneveld in Kernhem Noord lijkt wel haalbaar, afhankelijk van het tempo van de woningbouwontwikkeling. Een tijdelijk zonnepark mag de ontwikkeling van de woonwijk namelijk niet verstoren of vertragen.

Bomen
De mogelijkheden van een overkapping met zonnepanelen op de parkeerterreinen in gemeentelijk eigendom wordt volgens het onderzoek in de meeste gevallen beperkt door bomen op en rondom de parkeerterreinen. Kappen van bomen ten behoeve van zonnepanelen ziet de gemeente als ongewenst.

De grootste parkeerterreinen in de gemeente die wél interessant lijken voor zonnecarports zijn van private eigenaren. Het gemeentebestuur is daarom in gesprek met deze eigenaren om te verkennen of deze terreinen wel kunnen worden benut om zonne-energie op te wekken.

Vliegveld Deelen
In samenwerking met Defensie, het Rijksvastgoedbedrijf (RVB) en de gemeente Arnhem wordt onderzocht of en in welke vorm een deel van vliegveld Deelen kan worden benut voor zonne-energie. Tot dusver heeft dit nog niet tot een concreet initiatief geleid, mede doordat de aansluitcapaciteit in het gebied beperkt is en de eventuele ontwikkeling van een zonnepark door het Rijksvastgoedbedrijf en Defensie integraal bekeken wordt met overige ontwikkelingen op haar terreinen in dit gebied.

Samen met Rijkswaterstaat Oost Nederland, Waterschap Vallei & Veluwe en netbeheerder Liander is de gemeente deze zomer gestart met een project Energiecorridor A30-A12, als onderdeel van het landelijke programma Opwek van Energie op Rijksvastgoed (OER) van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Er wordt onder andere verkend of zonnepanelen kunnen worden toegepast op bestaande en nieuwe geluidsschermen, op taluds en ‘reststroken’ langs de wegen. Begin 2022 worden de resultaten van de verkenning verwacht.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.