Noord-Nederland wil honderden miljoenen euro’s uit Europa voor energietransitie
Noord-Nederland wil honderden miljoenen euro’s ontvangen uit het Europese Just Transition Fund (JTF) en dit geld inzetten voor de energietransitie. Het EU-fonds heeft in totaal een budget van 17,5 miljard euro.
Noord-Nederland stelt hét gebied voor investeringen uit het JTF te zijn voor het aanpakken van de sociaal-economische gevolgen van de energietransitie. Dat is volgens de regio ook nodig, gezien de grote gevolgen van de snelle afbouw van de gaswinning in Groningen en het wegvallen van 20.000 banen in geheel Noord-Nederland.
17,5 miljard euro
Het JTF is onderdeel van de Green Deal van de Europese Commissie. Het fonds is bedoeld voor regio’s die economisch afhankelijk zijn van inkomsten en werkgelegenheid uit de fossielebrandstofindustrie en de komende jaren hard worden getroffen door de energie- en klimaattransitie. In het akkoord dat de Europese Raad eerder dit jaar bereikte, wordt hiervoor tot 2024 10 miljard euro vanuit het Herstelfonds vrijgemaakt en tot 2027 nog eens 7,5 miljard euro vanuit de Europese meerjarenbegroting geïnvesteerd.
Welk bedrag Nederland hiervan precies krijgt, is nog onduidelijk, omdat het Europees Parlement nog niet met het voorgestelde akkoord van de regeringsleiders heeft ingestemd. Het JTF-plan moet per 2021 binnen de lidstaten van start gaan.
3 doelen
Eerder spraken zowel de Europese Commissie als de Tweede Kamer zich openlijk uit voor Groningen en Noord-Nederland als voornaamste doel van het fonds in Nederland.
Noord-Nederland heeft de handschoen inmiddels opgepakt en plannen opgesteld die direct van start kunnen. De plannen richten zich op 3 doelen: het verwezenlijken van de energietransitie, een wendbare arbeidsmarkt en het creëren van een nieuw economisch perspectief voor de regio. Voorbeelden van bijbehorende projecten zijn: de Investeringsagenda Waterstof Noord-Nederland, Drenthe 4.0 (waaronder GZI-Next in Emmen), de Scholingsalliantie Noord en Wetsus in Leeuwarden.
Niet langer wachten
Voor de verwezenlijking van de plannen is het Noorden afhankelijk van het kabinet, dat nog moet bepalen waar en hoe het JTF in Nederland wordt ingezet. De provincies Groningen, Friesland en Drenthe en de steden Groningen, Leeuwarden, Assen en Emmen roepen het kabinet nu gezamenlijk op om niet langer te wachten en met Noord-Nederland aan de slag te gaan.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.














