© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
8 juli 2020

GroenLeven: 8 zonneparken opgeleverd bij Wetterskip Fryslân

GroenLeven meldt 8 van de 14 pv-installaties die het bedrijf realiseert voor Wetterskip Fryslân te hebben opgeleverd. Het betreffen allemaal grondgebonden zonneparken bij rioolwaterzuiveringsinstallaties (rwzi’s).

De projecten zijn opgeleverd in Leeuwarden, Kootstertille, Damwoude, Drachten, Burdaard, Dokkum, Joure en Wolvega. De locaties in Wolvega en Leeuwarden boden nog een extra dubbelfunctie. Daar is gestart met de bouw van zonnecarports.

40 procent zelf opwekken
GroenLeven won vorig jaar zomer een aanbesteding van Wetterskip Fryslân om in totaal 13 grondgebonden zonneweiden en 1 dakgebonden pv-installatie te realiseren. In totaal worden er in het project ‘Zon op rwzi’s’ 35.000 zonnepanelen geïnstalleerd. De groene stroom die daarmee wordt opgewekt, draagt voor 17 procent bij aan de klimaatdoelstelling van het waterschap. In 2020 wil het 40 procent van zijn totale energiebehoefte duurzaam opwekken, waardoor het zijn CO2-uitstoot vermindert met 13 procent.

Wetterskip Fryslân: ‘Met de investering in zonnepanelen dragen wij bij aan een duurzame wereld. De verandering van het klimaat heeft een grote invloed op onze taken. De zeespiegel stijgt en door extreme neerslag moet er meer water worden afgevoerd. In tijden van droogte is er juist meer vraag naar (zoet) water.’

Verschillende aanpak
De 14 locaties van Wetterskip Fryslân vragen volgens GroenLeven elk om een verschillende aanpak. Henk Uphoff, projectmanager bij GroenLeven, legt uit: ‘Iedere locatie heeft een andere bodemgesteldheid waar rekening mee gehouden moest worden. Neem bijvoorbeeld de locatie in Wolvega, waar de zonnebron gebouwd is boven een voormalige vuilstort. Deze ondergrond zorgde ervoor dat er niet zomaar palen in de grond bevestigd konden worden. Hiervoor moesten er betonplaten aangebracht worden, waar de palen op gemonteerd werden. Zo vormde het geheel uiteindelijk een soort dak over de voormalige vuilstort. Projecten zoals deze doen een beroep op onze vindingrijkheid.’

Bij de realisatie van de zonneweiden zijn lokale ondernemers ingeschakeld. Zo heeft Mannen van Staal uit Leeuwarden de onderconstructies verzorgd voor de projecten, en heeft Montageservice Friesland de constructies gemonteerd. Ook zijn er diverse arbeidskrachten ingezet die een afstand hebben tot de arbeidsmarkt.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.