Coronavirus: Fraunhofer Instituut ontwikkelt apparaat om mobiele telefoons te desinfecteren
Het Duitse onderzoeksinstituut Fraunhofer heeft een prototype van een apparaat dat dienstdoet als desinfectiemiddel tegen het coronavirus op mobiele telefoons. Het apparaat maakt gebruik van ultraviolet (uv-)licht.
De Frauenhofer-organisatie heeft circa 13.000 onderzoekers in dienst. Het is daarmee de grootste organisatie voor toegepast wetenschappelijk onderzoek in Europa.
uv C-licht
De Fraunhofer-onderzoeksafdeling Optronics, System Technology and Image Evaluation, dat deel uitmaakt van de Applied System Technology AST-tak (IOSB-AST), heeft het desinfectiesysteem voor smartphones ontwikkeld. Het prototype van het product zal naar verwachting in september 2020 worden gepresenteerd op IFAT, ’s werelds grootste vakbeurs voor water-, afvalwater-, afval- en grondstoffenbeheer in München. De onderzoekers zijn ondertussen op zoek naar commerciële partners voor commercieel gebruik van het apparaat. Het gebruiken van het apparaat betekent volgens de onderzoekers dat bacteriën en virussen zoals het COVID-19-virus binnen enkele seconden kunnen worden verwijderd. In plaats van dure chemicaliën wordt uv C-licht gebruikt.
Er zijn meerdere soorten ultraviolet (uv-)licht. uv A-licht met een golflengte van 315 tot 420 nanometer vormt 98,7 procent van de uv-straling die het aardoppervlak bereikt. uv B-licht kent een golflengte van 280 tot 315 nanometer – goed voor 1,3 procent van de uv-straling die het aardoppervlak bereikt – kan mensen bruin laten worden, maar ook verbranden. Tot slot is er uv C-licht met een golflengte van tussen 100 en 280 nanometer. Dit licht wordt geblokkeerd door de atmosfeer en werd tot op heden door de wetenschap altijd als schadelijk gezien voor de mens.
Soortgelijke mobiele apparaten
Volgens Fraunhofer IOSB-AST is het apparaat ontworpen om smartphones, tablets en soortgelijke mobiele apparaten te desinfecteren, aangezien ze talloze keren per dag worden aangeraakt en vaak op verschillende plaatsen worden gebruikt. Het is dus essentieel om deze apparaten grondig te desinfecteren om de overdracht van ziekteverwekkers te voorkomen.
De onderzoekers stellen dat het apparaat er aan de buitenkant uitziet als een algemeen verkrijgbare magnetron. Binnenin worden echter zogenaamde uv C-led’s gebruikt met een golflengte van 269 nanometer. Voor de boven- en onderkant van de smartphone zijn in totaal 2 afzonderlijke uv C-led-modules met elk 10 uv C-led’s geïnstalleerd. Elke uv C-led heeft een vermogen van 100 milliwatt, zodat het totale bundelvermogen 2 watt is. In slechts enkele seconden wordt een stralingsdosis van 800 joule per vierkante meter bereikt, wat een efficiënte inactivering van bacteriën en virussen mogelijk maakt.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.
















