© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
12 maart 2020

Coronavirus | Techniek Nederland: installateurs in Brabant kunnen doorwerken, beroep op werktijdverkorting mogelijk

Installateurskoepel Techniek Nederland heeft zijn leden geïnformeerd over de maatregelen die zij kunnen en moeten nemen in verband met het coronavirus. Ook installateurs in Brabant kunnen doorwerken.

De rijksoverheid en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) hebben werkgevers in Noord-Brabant in verband met het coronavirus geadviseerd om werknemers tot en met 16 maart 2020 zoveel mogelijk thuis te laten werken.

Thuiswerken geen optie
De werkzaamheden van monteurs vinden echter bij klanten of op projecten plaats. ‘Voor hen is thuiswerken geen optie’, aldus Techniek Nederland in de informatie aan zijn leden. ‘Ook voor winkelpersoneel in de technische detailhandel is thuiswerken niet mogelijk. Wanneer uw bedrijf over thuiswerkfaciliteiten beschikt, is het advies om uw kantoormedewerkers wél thuis te laten werken.’

Voor monteurs van bijvoorbeeld zonnepanelen geldt volgens Techniek Nederland uiteraard het nemen van de bekende maatregelen om eventuele verspreiding van het virus te voorkomen: geen handen schudden, regelmatig handen wassen, hoesten en niezen in de binnenkant van de elleboog en papieren zakdoekjes gebruiken. Ook geeft de installateurskoepel monteurs de tip om afstand te houden tot de klant – minimaal 1 meter.  

Op slot
Alle deelsectoren van de installatiebranche hebben volgens Techniek Nederland last van de maatregelen tegen het coronavirus. Steeds meer technisch dienstverleners en installateurs kampen met serieuze problemen doordat grote opdrachtgevers ‘op slot’ gaan. Techniek Nederland verwacht dat de situatie snel nijpend zal worden nu de crisis langer duurt.

Techniek Nederland roept de overheid op om ervoor te zorgen dat economisch gezonde bedrijven in de technische installatiebranche niet de dupe worden van de coronacrisis. Voorzitter Doekle Terpstra: ‘De energietransitie wacht niet en daarbij hebben we de bedrijven in de technische sector keihard nodig. De overheid doet er goed aan om niet af te wachten en direct met steunmaatregelen te komen.’

Werktijdverkorting
Als er minder werk is, kunnen installatiebedrijven in bepaalde situaties van overmacht de werktijd van hun werknemers verkorten. Techniek Nederland wijst zijn leden daarom op de mogelijkheid om werktijdverkorting aan te vragen. Bedrijven die getroffen worden door de gevolgen van het coronavirus kunnen hier gebruik van maken. Als er minstens 20 procent minder werk is in een periode van minimaal 2 tot maximaal 24 weken en als direct gevolg van het coronavirus, kan bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een vergunning voor werktijdverkorting worden aangevraagd.

Na het verkrijgen van de vergunning kunnen bedrijven WW-uitkeringen bij het UWV aanvragen. De vergunning wordt voor perioden van steeds 6 weken toegekend en in totaal maximaal 24 weken.

Tijdelijk geen of minder werk
Werktijdverkorting geeft een uitzondering op het algemene verbod voor de werkgever om eenzijdig de werktijd van de werknemer te verminderen en is geregeld in artikel 8 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen (BBA). Werktijdverkorting houdt concreet in dat werknemers voor wie tijdelijk geen of minder werk is in dienst blijven van de werkgever, terwijl over de niet-gewerkte uren een WW-uitkering wordt betaald.

Werktijdverkorting kan alleen aangevraagd worden voor werknemers voor wie de werkgever een loondoorbetalingsverplichting heeft. Voor oproepkrachten met een nul-urencontract en uitzendkrachten kan een bedrijf geen werktijdverkorting aanvragen.

5 concrete maatregelen
Techniek Nederland dringt al met al aan op een stevig noodpakket dat bestaat uit 5 concrete maatregelen:

  1. Een snel opneembaar overbruggingskrediet met gunstige voorwaarden kan ervoor zorgen dat ondernemingen de ergste periode doorkomen.
  2. Versnelde openstelling van de regeling Borgstelling MKB-kredieten; daarmee verstrekt de overheid garanties waardoor de kredietverlening op gang blijft.
  3. Soepeler invorderingsbeleid van de fiscus voor bedrijven met tijdelijke liquiditeitsproblemen. 
  4. Verbeteringen van de regeling werktijdverkorting.
  5. Tijdelijke verruiming van de verliesrekening en tijdelijke verruiming van de willekeurige afschrijving.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.