165.000 euro aan btw-teruggaven verdwenen, maar projectvennootschap voor zonnepark verliest kort geding
Een projectvennootschap voor een zonnepark bij Heerle heeft tevergeefs geprobeerd 165.000 euro aan belastingteruggaven op te eisen. Het Gerechtshof Amsterdam wees de vordering af wegens onvoldoende bewijs.
De vennootschap was in 2019 opgericht voor de ontwikkeling van een zonnepark in het Brabantse Heerle, als onderdeel van een joint venture tussen een Nederlandse projectontwikkelaar en een Deense investeerder.
Rekening joint venture
De belastingdienst erkende dat de projectvennootschap recht had op belastingteruggaven voor zonneparken over 2022 en de eerste helft van 2023. Die werden echter overgemaakt op de rekening van de joint venture in plaats van die van de projectvennootschap zelf.
Lening aan holding
Vanuit de joint venture werd het geld – inclusief de belastingteruggaven – als lening overgedragen aan de houdstermaatschappij van de Nederlandse partner. Toen de projectvennootschap, inmiddels beheerd door de Deense investeerder, vroeg om terugbetaling, erkende de partner dat het geld aan de projectvennootschap toebehoorde maar was er geen geld meer beschikbaar voor directe terugbetaling.
Via een kort geding eiste de projectvennootschap betaling van de partijen achter de joint venture op basis van onrechtmatige daad.
Te weinig bewijs
Het Gerechtshof Amsterdam bevestigde de afwijzing van de voorzieningenrechter. Voor toewijzing van een geldvordering in kort geding moet aannemelijk zijn dat de bodemrechter de onrechtmatige daad zal vaststellen. Dat kon de projectvennootschap niet aantonen, met name niet dat de Nederlandse partner de belastingdienst had geïnstrueerd het geld op de verkeerde rekening te storten.
Op het moment van de overboekingen had de Deense investeerder het beheer al overgenomen, wat de vraag wie verantwoordelijk was extra complex maakte. Dat de houdstermaatschappij de lening had ontvangen, is op zichzelf evenmin voldoende voor een onrechtmatige-daadvordering.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.














