logo
© Svleusden | Dreamstime.com
© Svleusden | Dreamstime.com
21 november 2025

Amendement DENK voor verder verlagen energierekening huishoudens

Tweede Kamerlid Doğukan Ergin wil de energierekening voor huishoudens verder verlagen door 100 miljoen euro over te hevelen van de Milieu-investeringsaftrek en Vamil naar de energiebelasting.

Ergin (DENK) diende een amendement in bij de behandeling in de Tweede Kamer van het Belastingplan 2026.

200 miljoen euro
Met zijn amendement vraagt hij om de verlaging van de energiebelasting voor huishoudens op te trekken naar het oorspronkelijk beoogde niveau. In eerdere begrotingsstukken was voor deze verlaging 200 miljoen euro per jaar voorzien. In het Belastingplan 2026 dat op Prinsjesdag gepresenteerd werd, is dit echter teruggebracht naar 100 miljoen euro, wat leidt tot een lagere lastenverlichting voor huishoudens dan oorspronkelijk beoogd.

Het amendement herstelt die beoogde inzet door aanvullende dekking te vinden binnen bestaande fiscale stimuleringsregelingen voor milieu-investeringen. Hiertoe worden de budgetten van de Milieu-investeringsaftrek (MIA) en de Willekeurige afschrijving milieu-investeringen (Vamil) verlaagd, in te vullen via een aanpassing van de Milieulijst die jaarlijks wordt vastgesteld.

Freeriders probleem
Het Kamerlid baseert zijn voorstel op de evaluatie van de MIA- en Vamil-regelingen. Uit de evaluatie volgt dat gemiddeld 43 procent van de investeringen die gebruikmaken van deze regelingen ook zonder fiscale stimulering zouden zijn gerealiseerd. Dit betreft een investeringsvolume tussen circa 2,8 miljard euro en 6,4 miljard euro over de periode 2017-2021. Deze groep investeringen wordt in de evaluatie aangeduid als freeriders.

Gelet op dit structureel hoge aandeel freeriders is een neerwaartse bijstelling van de budgetten voor MIA en Vamil volgens Ergin beleidsmatig verdedigbaar. De evaluatie toont aan dat een substantieel deel van de fiscale faciliteit niet leidt tot extra milieuwinst, maar neerslaat bij investeringen die ook zonder fiscale ondersteuning zouden zijn uitgevoerd.

Beperkte doelmatigheid
Door slechts een deel van de middelen binnen deze regelingen vrij te maken en elders in te zetten, wordt volgens het DENK-Kamerlid geen afbreuk gedaan aan de realisatie van additionele milieu-investeringen.

De Tweede Kamer zal bij de definitieve stemming over het Belastingplan 2026 ook beslissen of het amendement van DENK wordt aangenomen.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten