Vlaamse consumenten ontvingen afgelopen jaar van netbeheerder Fluvius samen zo’n 924.000 euro aan boetes voor het te laat registreren van hun zonnepaneelinstallatie.
Stijgende cijfers
De sterke toename van laattijdige aanmeldingen valt deels te verklaren door het wegvallen van de overheidssteun voor zonnepanelen. ‘Zolang er overheidssteun gekoppeld was aan die aanmelding, deed bijna iedereen dat’, stelde Vlaams parlementslid Robrecht Bothuyne (cd&v) tijdens een commissievergadering. Daarnaast bestaan er volgens hem misverstanden over wie verantwoordelijk is voor de aanmelding: de netgebruiker/elektriciteitsgebruiker moet dit doen, wat niet altijd de woningeigenaar is.
De aanmeldingsplicht is vastgelegd in het Technisch Reglement Distributie Elektriciteit (TRDE) van de Vlaamse Nutsregulator (VNR). Deze verplichting bestaat sinds 2020, toen het ‘Decreet Energiefraude’ in werking trad.
Belang van registratie
Minister Depraetere benadrukt dat tijdige aanmelding om 2 redenen belangrijk blijft. ‘Hoe meer zonnepanelen er in een straat geïnstalleerd worden, hoe zwaarder het elektriciteitsnet er op zonnige dagen wordt belast. Als Fluvius niet tijdig weet hoeveel zonnepanelen er in een buurt geïnstalleerd zijn, kan het onmogelijk tijdig het elektriciteitsnet versterken’, legt ze uit.
Daarnaast is registratie noodzakelijk om deze hernieuwbare energie mee te tellen voor de Europese klimaatdoelstellingen. Overigens benadrukte Depraetere dat het formeel gezien niet om een boete gaat maar om een ‘administratiekost’ voor het laattijdig melden van de nieuwe zonnepaneelinstallatie, thuisbatterij of laadpunt.
Kamerbrede steun
Bothuyne vindt dat mensen die investeren in zonne-energie gestimuleerd moeten worden in plaats van gestraft. Hij stelt voor om de meldingsprocedure te automatiseren via de keuringsinstanties of installateurs. ‘Laten we dus de verplichting bij die keurders leggen en laten we die keurders dan helpen met een geautomatiseerd systeem’, aldus Bothuyne.
Ook Aimen Horch (Groen) en Andries Gryffroy (N-VA) steunen dit idee. Horch noemt de huidige situatie ‘absurd’ en dreigt met een voorstel van decreet als de minister niet snel met een oplossing komt. Gryffroy suggereert dat installateurs perfect voor de aanmelding kunnen zorgen, vergelijkbaar met hoe ze gasinstallaties aanmelden.
Ministers reactie
Minister Depraetere reageerde positief op de voorstellen: ‘Als jullie een betere manier kennen om dit automatisch te doen of via een keuring, dan sta ik daar uiteraard voor open’. Ze benadrukt wel dat de aanpassing niet via het Energiedecreet of Energiebesluit geregeld kan worden, maar via het reglement van de VNR. ‘Ik denk dat iedereen hier het erover eens is dat, als dat op een betere en eenvoudigere manier kan gebeuren, waardoor die administratieve kost niet meer aangerekend moet worden, dit ook moet gebeuren.’
Ondertussen blijft de uitrol van digitale meters bij prosumenten doorgaan. Eind mei 2025 beschikte 75 procent van de prosumenten volgens Depraetere over een digitale meter en Fluvius zit op schema om de geplande uitrol te voltooien.
De juni 2025-editie van Solar Magazine schenkt aandacht aan het installeren van zonnepanelen in oost-westopstellingen, verdienmodellen in het post-salderingstijdperk, agri-pv en offgrid pv-installaties.