© Eneco
7 juli 2025

‘Batterijopslag verdient strategisch beleid, geen afwachtende marktlogica’

In de energietransitie zijn batterijen al lang geen luxe meer, maar een noodzaak. Waar kernenergie, wind en zon de krantenkoppen domineren, blijft het aantal gerealiseerde grootschalige batterijen verrassend laag.

En dat is problematisch. Want zonder voldoende opslagcapaciteit stokt de integratie van schone energie en komt de leveringszekerheid onder druk te staan. Het is tijd dat de overheid zich actiever opstelt. De markt alléén gaat ons hier niet uit redden.

Ver achter
Ik werk sinds 2015 in de batterijsector en heb zowel hoopvolle als frustrerende momenten meegemaakt. De technologie heeft zich razendsnel ontwikkeld. Lithium-ionbatterijen zijn inmiddels betrouwbaar, betaalbaar en veilig – mede dankzij de groei van de industrie voor elektrische auto’s. Toch blijft het daadwerkelijke tempo van investeringen in energieopslag in Nederland ver achter bij wat nodig is.

Grillig
De kern van het probleem? De businesscase voor batterijopslag is te onzeker. Batterijprojecten zijn op dit moment volledig afhankelijk van inkomsten uit de elektriciteitsmarkt. Die markt is grillig. In 2019 kelderden de inkomsten, en rond 2022 zagen we een plotselinge stijging van batterijprijzen. Dit soort schommelingen ondermijnt het vertrouwen van investeerders. Bovendien zijn opslagbehoefte en marktinkomsten vaak niet goed op elkaar afgestemd. Wanneer het net wél behoefte heeft aan opslag – bijvoorbeeld bij overaanbod van zonne-energie in de middag – zijn de marktprikkels daarvoor niet altijd aanwezig.

Strategische visie
Daarom is het onwenselijk om het tempo van investeringen in batterijopslag volledig aan de markt over te laten. Wat we nodig hebben is een strategische visie op nationale opslagcapaciteit, gekoppeld aan concrete beleidsinstrumenten. Andere Europese landen lopen hierin voorop. Nederland kan en moet dit beter doen.

Lees de volledige column van Nadina Baghina – asset developer Eneco en lid van de Raad van Advies, Energy Storage NL – hieronder in de nieuwste editie van Storage Magazine.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.