logo
© Regie der Gebouwen
© Regie der Gebouwen
29 april 2025

Federale overheid vergroent Gents kantoorgebouw met zonnepanelen

De Regie der Gebouwen is afgelopen maand gestart met de installatie van 598 zonnepanelen op het dak van kantoorgebouw ‘Kouterpoort’ in Gent. De installatie wordt naar verwachting deze zomer afgerond.

De zonnepanelen zullen jaarlijks ongeveer 50,5 ton CO2-uitstoot besparen, een belangrijke bijdrage aan de duurzaamheidsdoelstellingen. De Kouterpoort is een kantoorgebouw in het centrum van Gent dat plaats biedt aan verschillende federale overheidsdiensten: de Federale Politie, de FOD Justitie, de Regie der Gebouwen, de FOD Binnenlandse Zaken, de FOD Werkgelegenheid Arbeid en Sociaal overleg, het RIZIV, de FOD Sociale Zekerheid en de FOD Volksgezondheid.

347 kilowattpiek
De zonnepanelen op de Kouterpoort hebben samen een vermogen van ongeveer 347 kilowattpiek. Ze worden in een oost-westopstelling geplaatst voor maximale energieopwekking tijdens kantooruren. De werkzaamheden zijn inmiddels in een gevorderd stadium, met de plaatsing van de zonnepanelen afgerond en de elektriciteitsbekabeling in uitvoering.

Het project kost ongeveer 210.000 euro inclusief btw en wordt uitgevoerd door installatiebedrijf Earth. Na de bekabeling volgt nog de plaatsing van omvormers en het netontkoppelbord voor een veilige aansluiting op het elektriciteitsnet, waarbij eventuele overschotten aan zonnestroom kunnen worden geïnjecteerd of gedeeld.

Eerdere verduurzaming
In juni 2024 rondde de Regie der Gebouwen al een ingrijpende dakrenovatie af voor het gebouw. Deze renovatie verbeterde de energie-efficiëntie door meer dan een verdubbeling van de isolatielaag op elk van de 4 dakniveaus, met een totale oppervlakte van 5.700 vierkante meter. Deze ingreep levert een jaarlijkse besparing van 13 ton CO2 op. Daarnaast werd ongeveer 750 vierkante meter aan groendaken aangelegd.

Meer zonnepanelen
De Kouterpoort is niet het enige gebouw in Gent dat zonnepanelen krijgt. Ook verschillende stadsscholen worden voorzien van zonne-energie. Zo werden in Oostakker op basisschool De Letterdoos 110 nieuwe zonnepanelen aangesloten, die ongeveer een derde van het verbruik van de school opvangen.

Volgens schepen van Facilitair Management Hafsa El-Bazioui volgen dit jaar nog meer scholen: de Academie voor Beeldende Kunst in de Offerlaan en de Bollekensschool aan de Neermeerskaai, de Hotelschool in de Lange Violettestraat en de Felix in Gentbrugge. De zonnepanelen op deze Gentse stadsscholen zullen gezamenlijk energie opwekken die vergelijkbaar is met het verbruik van ongeveer 120 huishoudens. ‘Met deze investeringen zijn we opnieuw een stap dichter bij een fossielvrije stad. Om te zien of een stadsschool in aanmerking komt voor zonnepanelen, wordt onder meer gekeken naar de oppervlakte en de staat van het dak, het aantal zonne-uren, en of de school de opgewekte stroom zelf optimaal kan gebruiken.’

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten