Afgelopen november werd al bekend dat installatiebedrijf Earth enkele duizenden extra zonnepanelen zou gaan installeren bij Aquafin. Meer dan de helft van de zonnepaneelparken werd via het raamcontract van het Vlaams Energiebedrijf (VEB) uitgevoerd.
17 megawattpiek
Minister Brouns meldt nu na vragen van Peter van Rompuy (cd&v) dat Aquafin op bijna 50 locaties over zonnepanelen beschikt.
‘Sinds 2018 is Aquafin gestart met de uitrol van zonnepanelen op haar zuiveringsinstallaties. Begin 2025 zijn de meeste beschikbare ruimtes ingenomen, goed voor meer dan 17 megawattpiek op bijna 50 zuiveringsinstallaties.’
Windmolen
Ook op het vlak van de ontwikkeling van windenergie voert Aquafin een proactief beleid. De bestaande windmolen op de zuiveringsinstallatie van Brugge wordt volgend jaar ‘repowered’ of opgewaardeerd en efficiënter gemaakt.
‘Tegelijk investeert Aquafin in enkele andere trajecten om de haalbaarheid van windenergie op hun sites te onderzoeken en het potentieel maximaal te benutten’, duidt Brouns. ‘Zo is er momenteel een vergunningsprocedure lopende voor plaatsing van een windturbine op de zuiveringsinstallatie van Lichtaart, als deel van een groter windpark.’
Ppa’s
Tegelijk onderzoekt Aquafin hoe de ontwikkeling van lokale groene stroom kan ondersteund worden door het afsluiten van langetermijn-energiecontracten (ppa’s) met onder andere windparken in Vlaanderen.
‘In november 2024 werd een ppa afgesloten met Luminus voor 2 nieuwe turbines in aanbouw te Oud-Turnhout’, besluit Brouns.
De maart 2025-editie van Solar Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, zonnecarports, het productteam circulaire zonnepanelen en de zakelijke zonnedakenmarkt.