Nieuw onderzoeksproject voor batterijen op zee
TNO, RWE en Vattenfall gaan binnen het nieuwe project Offshore Electricity Storage Technology Research (OESTER) 3 jaar lang onderzoek doen naar de opslag van stroom op zee, met onder meer batterijen en waterstof.
In totaal slaan 16 Europese bedrijven binnen OESTER de handen ineen met als doel de ontwikkeling en inzet van technologie voor elektriciteitsopslag op zee te versnellen. Elektriciteitsopslag kan volgens de betrokkenen een oplossing zijn voor netcongestie en instabiliteit van het energiesysteem.
Wereldwijd toepassen
Gelijktijdige elektriciteitsproductie van meerdere windparken op zee kan leiden tot overaanbod, waardoor de stroomprijzen fors dalen. Dit heeft invloed op de businesscase van offshore- windparken. Energieopslagsystemen kunnen een oplossing zijn door stroom tijdelijk op te slaan.
De missie van het OESTER-project is om oplossingen voor stroomopslag op zee verder te ontwikkelen en te valideren vanuit technologisch, economisch, ecologisch en maatschappelijk perspectief. De deelnemers hopen uiteindelijk tot schaalbare oplossingen te komen die wereldwijd kunnen worden toegepast om de inzet van hernieuwbare energie te versnellen.
Batterijen en waterstof
Tijdens het project worden meerdere technologieën geëvalueerd. Voor opslag op korte termijn gaat het om batterijen geïntegreerd in monopiles voor windmolens van Verlume. Voor middellange termijn om compressed air energy storage van FLASC en underground pumped hydro storage van Ocean Grazer in windparken. Voor lange termijn gaat het om een elektrolysesysteem van Battolyser voor de productie van groene waterstof op een offshoreplatform dat rechtstreeks verbonden is met de windparken.
Er worden basisontwerpen en prototypes ontwikkeld om de hybride systemen te valideren. Digital twins, virtuele versies van het hybride systeem om de fysieke operaties nauwkeurig weer te geven, worden gebruikt om de systeemprestaties te simuleren en de netwerkintegratie op gigawattschaal te optimaliseren.
Het innovatieproject valt onder Missiegedreven Onderzoek, Ontwikkeling en Innovatie (MOOI) van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.
















