© Liander
11 februari 2025

Liander eert archeologische vondsten met ontwerp nieuw transformatorgebouw Katwijk

Liander is gestart met de bouw van een nieuw stroomstation in Katwijk. In het ontwerp van de gevel zijn de archeologische vondsten opgenomen die vorig jaar op de bouwplaats werden gevonden.

Het station aan de Industrieweg is verouderd en moet worden vervangen. Om de nieuwbouw op het Liander-perceel mogelijk te maken, is er eerst een tijdelijke opstelling gemaakt. Op naastgelegen percelen zijn er 3 tijdelijke transformatoren geplaatst die tijdens de werkzaamheden voor de stroomvoorziening van Katwijk zorgen.

Romeinse tijd
Voorafgaand aan de werkzaamheden is eerst archeologisch onderzoek uitgevoerd. Daarbij zijn vondsten uit de Romeinse tijd gedaan. Zo zijn er scherven van Romeins aardewerk aangetroffen en een mantelspeld – fibula – uit de eerste eeuw na Christus. Ook is er een menselijke begraving uit de Romeinse tijd ontdekt en een crematiegraf met urn, dat vermoedelijk uit de vroege middeleeuwen stamt. De vondsten lijken erop te wijzen dat deze locatie over een langere periode in gebruik is geweest als grafveld.

40 megavoltampère
Inmiddels is de eerste paal geslagen van het nieuwe transformatorgebouw. In de toekomst biedt dit gebouw plaats aan 3 nieuwe transformatoren met een vermogen van 40 megavoltampère, 2 keer zoveel als de huidige capaciteit. Volledig omsloten door het gebouw, zijn de transformatoren straks niet zichtbaar vanaf de buitenkant.

Wat wel zichtbaar zal zijn, is het ontwerp van het transformatorgebouw. Nadat de archeologische vondsten zijn gedaan, is het ontwerp aangepast. Om een blijvende herinnering te creëren aan de unieke vondst op het terrein, prijken de archeologische vondsten op de gevel.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.