
De subsidie is toegekend vanuit het Regionaal Investeringsfonds mbo (RIF).
219 partners
Vanuit het Regionaal Investeringsfonds mbo (RIF) heeft het ministerie van Onderwijs, Cultuur & Wetenschap dit jaar 27 miljoen euro beschikbaar om de aansluiting tussen mbo-onderwijs en de arbeidsmarkt te verbeteren. In totaal werden in de eerste subsidieronde 12 subsidieaanvragen ingediend, waarvan er 10 zijn toegekend. Er zijn 219 partners uit het bedrijfsleven en de zorg betrokken bij een van de 10 projecten.
De helft van de deelnemers richt zich met een samenwerkingsverband op meerdere opleidingsdomeinen. Daarbij zijn vooral ‘Zorg en Welzijn’ en ‘Techniek en procesindustrie’ in trek. De totale kosten van alle projecten komen neer op ruim 28,6 miljoen euro, waarbij 9,5 miljoen euro gefinancierd wordt door middel van subsidie. Ruim 21,4 miljoen euro komt tot stand met behulp van cofinanciering.
Daar brandt nog licht
Zo richt bijvoorbeeld het project ‘Daar brandt nog licht’ zich op de energietransitie in Noord-Brabant, met name voor techniek en bouw. Verschillende mbo-scholen als het ROC van Tilburg, het Summa College en ROC ter Aa werken hierin samen met het bedrijfsleven en hogescholen. Dit moet bijvoorbeeld leiden tot een MBO Innovatie- en Expertisecentrum Energietransitie en het ontwikkelen van onderwijsprogramma’s voor opleidingen als Adviseur duurzame leefomgeving en Monteur elektrotechnische installaties.
Verkleinen van gat
Minister Dijkgraaf: ‘Het is fijn om te zien dat veel mbo-scholen door het hele land aan de slag zijn met het verkleinen van het gat tussen het aangeboden onderwijs en wat nu nodig is op de arbeidsmarkt. De tekorten in sommige sectoren zijn zoals bekend op dit moment erg groot. Tegelijk hebben veel toegekende projecten een waardevolle, vooruitziende blik richting de toekomst, door aandacht voor onder andere robotisering, AI en andere innovaties binnen de opleidingen.’
Tweede ronde
Later dit jaar volgt een tweede subsidieronde. Ook projecten die eerder subsidie hebben ontvangen, kunnen opnieuw meedoen om de samenwerking op te schalen. De Duurzaamheidsfabriek in Dordrecht en het Centrum voor Innovatief Vakmanschap Water in Leeuwarden zijn initiatieven die eerder vanuit het RIF subsidie hebben verkregen.
Het RIF mbo heeft in de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage geleverd aan een betere aansluiting van het mbo op de arbeidsmarkt. Sinds 2014 hebben tientallen samenwerkingsverbanden zich met een bijdrage uit het fonds kunnen ontwikkelen tot innovatieve en voor studenten aantrekkelijke vormen van beroepsonderwijs. Veelal kunnen die ook na afloop van de subsidie op eigen benen staan.
Werkagenda
‘In de Werkagenda mbo is afgesproken dat wordt verkend hoe het Regionaal Investeringsfonds mbo in de periode 2024-2027 nog sterker gericht kan worden op de maatschappelijke opgaven van Nederland’, aldus minister Dijkgraaf. ‘Zoals de klimaat- en energietransitie, woningbouw, onderwijs, veiligheid, zorg, kinderopvang en digitale transitie. Een nieuwe regeling voor deze periode wordt op dit moment voorbereid en zal ik na de zomer aan uw Kamer voorleggen.’
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.