STEPS slaat brug tussen veelbelovende mkb-opslagbedrijven en eindgebruikers
Het startschot voor STorage of Energy & Power Systems (STEPS) klonk afgelopen oktober. Het onderliggende doel van dit innovatieprogramma is het verbeteren van de Europese concurrentiepositie in energieopslag.
Centraal staat het verbinden van de behoeften in de markt met vernieuwende mkb-opslagbedrijven. Programmamanager Wieteke Meijer van Oost NL: ‘Op termijn moet ons project leiden tot de commercialisatie van meer dan 120 nieuwe energieopslagoplossingen.’
Zonder energieopslag is er geen energietransitie. Het is immers een integraal onderdeel van het groene-energiesysteem van de toekomst. De behoefte aan opslagcapaciteit zal de komende decennia dan ook snel toenemen. Het marktpotentieel is volgens de EU tegen 2025 zo’n 250 miljard euro. De contouren van die megamarkt vormen zich nu. Met de groei van de productie van hernieuwbare energie worden steeds meer opslagsystemen in gebruik genomen, met name met een gemiddelde capaciteit – zo’n 50 kilowatt tot 2 megawatt. Europese ontwikkelaars en aanbieders trekken daarbij echter aan het kortste eind. 85 procent van de wereldwijde batterijproducten is afkomstig uit Azië.
Bottleneck
‘Deze winnen het veelal op prijs’, aldus Meijer. ‘Het leeuwendeel van deze opslagsystemen uit het buitenland is echter generiek massaproduct. Ze sluiten daarmee niet optimaal aan op de specifieke lokale behoeften in Europa, die van gebruikers zoals woningcorporaties, producenten van hernieuwbare energie en industrieparken. Dat betekent dat er kansen liggen voor Europese producenten van opslagtechnologie. Er worden hier ook prachtige, innovatieve oplossingen ontwikkeld, bijvoorbeeld waterstof- en batterij-elektrische producten en technologie op het gebied van systeemintegratie. Het probleem is echter dat deze te weinig hun weg naar de markt vinden. Zeker voor mkb-bedrijven is dat niet zelden de grote bottleneck op hun weg naar commercieel succes. Daarmee missen we aan alle kanten kansen, zowel economisch als op het vlak van verduurzaming.’
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















