© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
9 december 2020

Renovatie Binnenhof: dakgeïntegreerde zonnepanelen te duur, alleen zonnepanelen op platte daken

Bij de renovatie van het Binnenhof worden alleen zonnepanelen geplaatst op de platte daken. De terugverdientijd van dakgeïntegreerde zonnepanelen op schuine daken zou te lang zijn. Dat meldt staatssecretaris Knops.

Raymond Knops, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, meldde vorig jaar al aan de Tweede Kamer dat de platte daken van het Binnenhof naar alle waarschijnlijkheid zonnepanelen zouden krijgen.

Definitief ontwerp
De duurzaamheidsmaatregelen die destijds door de TU Delft voorgesteld werden in een rapport over de renovatie van het Binnenhof zijn volgens Knops in de afgelopen periode nader onderzocht. ‘Deze zijn beoordeeld op technische haalbaarheid en op financiële inpasbaarheid en terugverdientijd’, aldus de staatssecretaris tegenover de Tweede Kamer. ‘Voorbeelden van maatregelen die gaan worden toegepast zijn dat alle installaties in het complex worden vervangen door moderne energiezuinige installaties, dat er pv-panelen op platte daken worden toegepast en dat de verlichting zoveel als mogelijk wordt vervangen door energiezuinige led.’

De plaatsing van zonnepanelen op platte daken wordt uitgewerkt in het voorlopige ontwerp en definitieve ontwerp van de renovatie van het Binnenhof.

Niet terugverdiend
Voor de bouwdelen A, B, C en J van de Tweede Kamer is de plaatsing van zogenaamde leien zonnepanelen onderzocht. De investeringskosten, ten opzichte van het vervangen van leien, zouden 860.000 euro bedragen en niet terugverdiend kunnen worden. Voor de gebouwen van de Eerste Kamer en de Raad van State is eveneens de plaatsing van leien zonnepanelen op verschillende dakvlakken onderzocht. De investeringskosten, ten opzichte van het vervangen van leien, zouden voor deze gebouwen 360.000 euro bedragen. Ook deze investering kan niet worden terugverdiend.

Voor de bouwdelen K en N van de Tweede Kamer is de plaatsing van in de glazen daken geïntegreerde zonnepanelen onderzocht. De investeringskosten zouden 3,6 miljoen euro bedragen, maar ook voor deze bouwdelen niet terugverdiend kunnen worden.

Tot slot is de plaatsing onderzocht van leien zonnepanelen op het dak van het gebouw van het ministerie van Algemene Zaken. Net als in de andere gevallen kan deze investering van 80.000 euro niet worden terugverdiend.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.