SolarPower Europe: zonne-energie wordt komende 10 jaar dé dominante energiebron
Zonne-energie wordt de komende 10 jaar de dominante energiebron. Dat concludeert koepelorganisatie SolarPower Europe na het bestuderen van alle Nationale Energie- en Klimaatplannen die bij de EU zijn ingediend.
Iedere Europese lidstaat heeft een dergelijk plan gemaakt en deze bevatten de ambitie om tot 2030 in totaal 209 gigawattpiek zonnepanelen te installeren.
Nederland geroemd
Dat betekent een toename van 19 gigawattpiek per jaar en dat kan volgens SolarPower Europe nog beter. Het ligt namelijk onder het medium-scenario uit de Global Market Outlook die de koepelorganisatie jaarlijks publiceert. In 2024 wordt in Europa volgens dat scenario jaarlijks al 24 gigawattpiek aan zonnepanelen geïnstalleerd.
SolarPower Europe heeft de 27 Nationale Energie- en Klimaatplannen beoordeeld op 7 verschillende gebieden die cruciaal zijn voor de inzet van zonne-energie: doelen voor zonne-energie, veilingen, administratieve procedures, prosumenten, overeenkomsten voor energieafname, flexibiliteit en opslag en netwerkintegratie. Nederland wordt geroemd vanwege zijn zonne-energieambities en ook van Italië heeft SolarPower Europe een hoge pet op. ‘Het Nederlandse plan bevat een hoog percentage hernieuwbare energie, aangedreven door een ambitieuze uitbreiding van het opgestelde pv-vermogen tot 27 gigawattpiek voor het jaar 2030. Hoewel dit doel hoog is in vergelijking met concurrenten, zou dit nog ambitieuzer kunnen zijn. In een context van dalende prijzen van zonnepanelen en toenemende weerstand tegen de bouw van nieuwe windmolens op land, verwacht de Nederlandse zonne-energievereniging Holland Solar dat het potentieel voor zonne-energieontwikkeling in 2030 kan oplopen tot 55 gigawattpiek. Met de huidige ambitie zou Nederland 20 gigawattpiek toevoegen over een periode van 10 jaar, waarmee de hoeveelheid pv-vermogen per inwoner op 1.547 wattpiek komt, de op een na hoogste in Europa.’
Half miljoen banen
‘In vergelijking met de conceptplannen van 2019 zijn de definitieve plannen verbeterd en schetsen ze een ambitieus plan om de doelstelling van 32 procent hernieuwbare energie te halen en te overtreffen’, stelt Naomi Chevillard, senior policy advisor bij SolarPower Europe. ‘Als we echter op het pad van klimaatneutraliteit willen blijven, moeten we volgens de Europese Commissie veel verder gaan, met ten minste 38 tot 40 procent hernieuwbare energie in de mix tegen 2030. Om dit doel te bereiken, zal het ontsluiten van het enorme potentieel voor zonne-energie in Europa van cruciaal belang zijn, aangezien het de meest kosteneffectieve, schaalbare en arbeidsintensieve technologie blijft die beschikbaar is.’
Raffaele Rossi, beleidsanalist bij SolarPower Europe, vult aan: ‘Hoewel de laatste plannen aantonen dat de EU-lidstaten de goede kant opgaan om de doelstellingen voor hernieuwbare energie te halen, toont onze analyse aan dat veel plannen onvoldoende informatie bieden over regelgevingskaders. Enkele van de belangrijkste problemen die door SolarPower Europe zijn geïdentificeerd, zijn onder meer het gebrek aan zichtbaarheid op veilingen, een ondersteunend kader voor prosumenten en het ontbreken van maatregelen om administratieve procedures te vereenvoudigen, zoals het knelpunt bij vergunningen. Ambitieuze doelstellingen moeten worden ondersteund door een sterk regelgevend kader dat investeerders de nodige zichtbaarheid kan bieden. Het wegnemen van regelgevende belemmeringen zal de zonne-energiemarkt in Europa een boost geven en tegen 2030 een half miljoen banen opleveren, waarvan de meeste in het arbeidsintensieve pv-segment op het dak, en het zou nieuwe productieactiviteiten in de hele waardeketen van zonnepanelen kunnen stimuleren.’
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















