De aanbestedingsprocedure moet leiden tot een zogenaamde dienstenconcessie voor de ontwikkeling, realisatie en exploitatie van de zonneweide op het Lanakerveld. De exploitant ontwerpt, realiseert, exploiteert, beheert en onderhoudt het zonnepark daarbij voor eigen rekening en risico.
Biodiversiteit en wateropgave
Voor de 32 hectare die bebouwd mag worden, geldt dat daarbij ook de ruimte onder de zonnepanelen en onder de trafostations als ‘bebouwd’ worden beschouwd.
De gemeente stelt 41 hectare ter beschikking om de exploitant de ruimte te bieden een goede oplossing te ontwikkelen en te realiseren met het oog op de gebiedsproblematiek, waaronder biodiversiteit en wateropgave, waarbij de exploitant tevens rekening kan houden met de archeologische omstandigheden in het gebied.
25 plus maximaal 5 jaar
De looptijd van de overeenkomst is 25 jaar. Deze termijn is gekozen zodat er volgens de gemeente sprake is van een markconforme exploitatie gegeven de ontwikkelkosten, de duur van de realisatieperiode en de daarmee gemoeide investeringen. De concessie kan vervolgens met een nader tussen partijen overeen te komen termijn, maar niet langer dan een periode van 5 jaar, worden verlengd.
Het gebied Lanakerveld, met het daarbinnen gelegen Zouwdal, is al sinds mensenheugenis in gebruik als landbouwgebied. In 2003 werd de bestemming gewijzigd in bedrijventerrein. Het gebied wordt begrensd door de Brusselseweg in het oosten, het Albertkanaal in het westen, de Belgische industrie (red. Europark, gemeente Lanaken) in het noorden en de rand van Malberg en Oud-Caberg in het zuiden. Het huidige beeld is dat van een open landbouwgebied, met vergezichten op de overzijde van het Maasdal en het Albertkanaal. De Noordzijde wordt gedomineerd door het beeld van de Belgische industrie met windmolens.
De maart 2025-editie van Solar Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, zonnecarports, het productteam circulaire zonnepanelen en de zakelijke zonnedakenmarkt.