41e maatregel voor 40puntenplan Urgenda: 0,3 megaton CO2-besparing mogelijk door extra led in huishoudens
Urgenda wil dat overheden burgers gaan helpen om energiebesparingsmaatregelen te nemen. Te beginnen met volgend jaar een derde van de oude lampen vervangen, wat leidt tot 0,3 megaton minder CO2-uitstoot.
Urgenda presenteerde afgelopen zomer samen met ruim 700 organisaties haar 40puntenplan en bood dit aan het kabinet aan. Het Urgenda-plan bevat 40 maatregelen die gezamenlijk goed zijn voor een reductie van 10 tot 15 megaton CO2-equivalent. De maatregelen zijn oplossingen die vooral laten zien dat het mogelijk is om 25 procent CO2 te reduceren voor eind 2020 en daarmee te voldoen aan het vonnis uit de Klimaatzaak. 2 van de 40 maatregelen hadden betrekking op led-verlichting en nu is er dus een 41e maatregel gepresenteerd.
0,9 megaton
Urgenda refereert aan onderzoek van Milieu Centraal waaruit blijkt dat in een gemiddeld huishouden in Nederland nog 24 gloeilampen en halogeenlampen branden. Als die vervangen worden door led-lampen dan is er nog een besparing tot 0,9 megaton CO2 mogelijk. Urgenda 41e maatregel pleit ervoor om een derde van deze lampen al in 2020 te vervangen.
Regeling Reductie Energiegebruik
Het kabinet heeft sinds 9 oktober de Regeling Reductie Energiegebruik (RRE) geopend. Gemeenten kunnen die regeling gebruiken om maximaal 90 euro per huishouden uit te keren, als inwoners kleine energiebesparende maatregelen willen nemen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het inregelen van de cv-installatie of het aanbrengen van radiatorfolie en tochtstrips. Het geld mag ook gebruikt worden voor het plaatsen van led-lampen.
Om volgend jaar 0,3 megaton extra CO2 te reduceren en meer kans te maken om het klimaatvonnis te halen, wordt de staat het volgende aangeraden: verleng de openstelling RRE-subsidie, verbreed de doelgroep voor de RRE-subsidie naar huurders en breng actief de RRE-regeling onder de aandacht van gemeenten.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















