Nieuw bestuur Friesland: collectief pv-daken ontwikkelen om netkosten te besparen
Ook Friesland heeft een nieuw provinciebestuur. Enkel Flevoland en Zuid-Holland hebben nu nog geen nieuw college van Gedeputeerde Staten. Het nieuwe Friese bestuur heeft volop aandacht voor zonne-energie.
Het bestuursakkoord draagt de titel ‘Geluk op 1’. De nieuwe gedeputeerden zijn afkomstig van de politieke partijen CDA, PvdA, VVD en FNP. De partijen spelen in op 3 grote ontwikkelingen: de gevolgen van de klimaatverandering, veranderingen in de bevolkingssamenstelling en de erfenis van Culturele Hoofdstad.
Friese landschap behouden
De schone-energiedoelen gaan omhoog. In 2030 is een derde van de Friese energie duurzaam opgewekt waarbij zonne-energie een belangrijke rol krijgt. De provincie verbruikt dan een kwart minder energie dan in 2010. Na realisering van de bestaande plannen voor windenergie komen er geen nieuwe windparken bij. De coalitie zet in op aardwarmte. Vervanging van oude molens door efficiëntere turbines zorgt dat er per saldo minder molens overblijven. Bestaande dorpsmolens zijn te vervangen door molens tot 100 meter tiphoogte. Direct bij een boerenbedrijf kunnen molens komen met een ashoogte van maximaal 15 meter.
Het behouden van het Friese landschap staat centraal. Hierover schrijft men in het bestuursakkoord: ‘Sommige vormen van duurzame-energieopwekking hebben weinig of geen effect op het landschap en veroorzaken weinig of geen overlast. Goede voorbeelden hiervan zijn het gebruik van aardwarmte (geothermie) of windmolens of zonneparken op plekken die nu al weinig landschappelijk schoon bieden. Op die vormen van duurzame-energieopwekking richten we ons vooral. Daarbij past het streven om in eerste instantie gebruik te maken van daken van woningen en bedrijven. We willen actief gebruik van zonnedaken bevorderen conform de zonneladder en hier een instrument voor ontwikkelen. Indien gewenst worden daken collectief ontwikkeld om zo ontwikkel- en netbeheerkosten te besparen. In tweede instantie is meervoudig gebruik van de ruimte op de begane grond mogelijk.’
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















