Veurne, Fluvius en WVI starten proefproject met dynamische verlichting
Netbeheerder Fluvius en WVI starten vanaf juli 2019 een proefproject waarmee ze de impact van openbare verlichting op de plaatselijke fauna willen onderzoeken. De proef is in de Vlaamse gemeente Veurne.
Dit loopt via een proefopstelling in de Brikkerijstraat, die dwars door het natuurgebied Suikerwater loopt. Een slimme camera onderzoekt er in de komende maanden welke sensor geschikt is om een fietser of voetganger te onderscheiden van een watervogel, konijn of andere fauna.
Impact op dieren
Fluvius beheert 1,2 miljoen openbare lichtpunten over heel Vlaanderen, en soms staan die ook opgesteld vlak bij natuurgebieden. En daar wil Fluvius maximaal rekening houden met impact op dieren. Zo plaatste Fluvius bijvoorbeeld al verschillende keren amberkleurige led-verlichting, die het nachtleven van vleermuizen niet hindert. Ook bij de Suikersite hoort een ruim natuurgebied, ‘het Suikerwater’: een aaneengesloten cluster van waterbekkens, dijken en rietmoeras.
Daarbovenop is er de extra uitdaging om de natuur hand in hand te laten gaan met het nabijgelegen woonproject en bedrijventerrein. Ook de openbare verlichting is daarbij erg belangrijk. De stad Veurne, Fluvius en WVI werken er samen aan de concrete uitwerking van het project Sustainable Light Concepts (SLIC) op de Suikersite
8 sensoren
In de Brikkerijstraat stelt men een lichtmast op met 8 verschillende sensoren en een slimme camerabox. Fluvius hierover: ‘Daarbij volgen we welke sensor reageert op welke activiteit, zodat we de juiste keuze kunnen maken wanneer we onze dynamische verlichting op deze route installeren. De onderzoeksresultaten zullen zeker helpen bij de verdere verfijning van diervriendelijke verlichting, ook in andere groene stukjes Vlaanderen.’
Ook voor alle andere lampen van haar openbaar verlichtingspark, goed voor 2.380 lichtpunten, wil de gemeente Veurne de kaart van duurzaamheid trekken. De gemeenteraad van Veurne zette begin 2019 het licht op groen om tegen 2030 alle openbare verlichting om te bouwen. Eind vorig jaar waren er slechts 66 armaturen uitgerust met dimbare led-lampen.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















